– Podpisuję ustawę, która będzie ważnym narzędziem wsparcia rządu Ukrainy i narodu ukraińskiego oraz ich walki w obronie swojego kraju i demokracji przed brutalną wojną Putina – powiedział Biden w poniedziałek wieczorem czasu polskiego.
Dodał, że "koszty walki nie są tanie, ale poddanie się agresji jest jeszcze bardziej kosztowne".
Podpisanie przez amerykańskiego prezydenta ustawy "Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act of 2022" złagodzi niektóre wymogi dotyczące wypożyczania lub dzierżawienia przez Stany Zjednoczone sprzętu wojskowego dla Kijowa.
Ustawa z czasów II wojny światowej ma pomóc Ukrainie
Program lend-lease był używany podczas II wojny światowej, pozwalając USA na szybkie dostarczanie broni swoim sojusznikom, którzy walczyli z hitlerowskimi Niemcami, także Związkowi Radzieckiemu.
W piątek administracja Bidena ogłosiła nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 150 mln dolarów. Od czasu rosyjskiej inwazji Waszyngton przekazał Kijowowi wsparcie wojskowe o wartości ponad 3,8 mld dolarów.
Pod koniec marca Biden zwrócił się do Kongresu o przyjęcie pakietu 33 mld dolarów dodatkowej pomocy dla Ukrainy. Pieniądze mają być przeznaczone na wsparcie militarne, gospodarcze i humanitarne.
Według Rosji to "specjalna operacja wojskowa"
Dokonując inwazji na Ukrainę, Putin wywołał konflikt, który przekształcił się w największą konfrontację zbrojną w Europie od czasu zakończenia II wojny światowej i doprowadził do ogromnego problemu migracyjnego – z Ukrainy uciekło ponad 5,5 mln ludzi, z czego najwięcej (3,2 mln) do Polski.
Atak rosyjskich wojsk poprzedziło telewizyjne wystąpienie Putina, w którym poinformował, że podjął decyzję o przeprowadzeniu "specjalnej operacji wojskowej" w celu ochrony osób "cierpiących nadużycia i ludobójstwo przez reżim kijowski".
Czytaj też:
Włochy: Ukraina nie może atakować terytorium Rosji bronią od nasCzytaj też:
Sankcje wobec Rosji. Niemcy po cichu szykują plan awaryjny