Ustawa podpisana przez Putina została w środę przyjęta jednogłośnie przez Dumę Państwową i zatwierdzona przez Radę Federacji. W sobotę dokument został zamieszczony na oficjalnym portalu informacji prawnych.
Wcześniej informowano, że uczestnicy "operacji specjalnej" na Ukrainie będą mieli dostęp do systemu ochrony socjalnej, z którego korzystają weterani z Afganistanu, Syrii i innych miejsc, w których Rosjanie prowadzili działania bojowe. Weterani mają dostać dodatkowe płatności od państwa, ulgi podatkowe, opiekę medyczną itp.
W Rosji nie można mówić o wojnie na Ukrainie
Władze rosyjskie nazywają inwazję na Ukrainę "specjalną operacją wojskową", a używanie w tym kontekście słowa "wojna" zostało zakazane przez Roskomnadzor, państwowy regulator mediów i internetu.
Od 31 dni armia rosyjska ostrzeliwuje ukraińskie miasta, nie oszczędzając kobiet i dzieci. Według szacunków ONZ, od początku wojny zginęło prawie 1000 cywilów, w tym ponad 120 dzieci. Miliony Ukraińców uciekły z kraju, najwięcej do Polski (2,2 mln).
Putin zaatakował sąsiedni kraj
Putin wysłał wojska na Ukrainę w odpowiedzi na prośbę przywódców samozwańczych republik Donieckiej i Ługańskiej, które wcześniej Rosja uznała za niepodległe i podpisała z nimi umowy o współpracy i wzajemnej pomocy.
Atak Rosji na Ukrainę to drugi etap konfliktu, który trwa od kwietnia 2014 r. Wojnę poprzedziła rewolucja na Majdanie oraz tzw. kryzys krymski, który doprowadził do aneksji półwyspu przez Rosję. Osiem lat temu rosyjskie siły zbrojne rozpoczęły okupację Krymu. W obecności wojska przeprowadzono nielegalne "referendum", a następnie ogłoszono, że Krym wszedł w skład Federacji Rosyjskiej.
Czytaj też:
Ukraiński wywiad ujawnia nowy plan Putina wobec KrymuCzytaj też:
Francja, Turcja i Grecja planują operację humanitarną na Ukrainie