"Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres uda się 18 sierpnia na Ukrainę, gdzie spotka się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i z tureckim przywódcą Recepem Tayyipem Erdoganem" – poinformował rzecznik ONZ Stephane Dujarric. "Na zaproszenie prezydenta Zełenskiego sekretarz generalny uda się w czwartek do Lwowa, by wziąć udział w trójstronnym spotkaniu z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem i z przywódcą Ukrainy" – wskazał.
Rozmowy mają dotyczyć m.in. napięta sytuacja wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Antonio Guterres apelował niedawno o zakończenie działań militarnych wokół elektrowni.
Zełenski: Rozmawiałem z Macronem o rosyjskim terroryzmie nuklearnym
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przeprowadził rozmowę telefoniczną z Emmanuelem Macronem.
Ostatnia rozmowa przywódców Ukrainy i Francji miała miejsce 1 sierpnia.
"Po raz kolejny rozmawiałem z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Poinformowałem go o sytuacji na froncie i rosyjskim terroryzmie w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, a także podziękowałem Francji za znaczącą pomoc w zakresie zbrojeniowym. Omówiliśmy zwiększenie makrofinansowej pomocy Ukrainie w sferze bezpieczeństwa żywnościowego oraz wzmocnienie sankcyjnych nacisków na Federację Rosyjską" – napisał Wołodymyr Zełenski na Twitterze.
"Sytuacja jest niebezpieczna"
"W wypadku sytuacji awaryjnej w okupowanej przez wojska rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze na Ukrainie należałoby ewakuować blisko 400 tys. mieszkańców" – podała agencja Ukrinform, cytując szefa władz obwodu zaporoskiego Ołeksandra Starucha.
"Sytuacja jest niebezpieczna nie tylko dla obwodu zaporoskiego. Jeśli weźmiemy 50-kilometrową strefę obowiązkowej ewakuacji z powodu możliwego wypadku w elektrowni jądrowej, mówimy wtedy o ponad 200 tys. ludzi w naszym obwodzie i 200 tys. w obwodzie dniepropietrowskim. Mówimy o miastach Nikopol, Marganiec, Enerhodar, Wasyliwka, Dniprorudne i innych" – wskazał Staruch.
Czytaj też:
Prawosławny biskup: Modlimy się za Putina