W piątek mieszkańcy Berlina oraz przebywający w stolicy Niemiec Ukraińcy protestowali przeciwko opieszałości kanclerza Olafa Scholza w podjęciu decyzji w sprawie zwiększenia pomocy militarnej dla Ukrainy. Uczestnicy akcji domagali się od rządu RFN przekazania czołgów Leopard 2 ukraińskie armii.
Manifestujący zebrali się pod budynkiem rządu. Wielu uczestników akcji przybyło z ukraińskimi flagami. W tłumie zauważono plakaty z napisem „Uwolnić lamparty”. Uczestnicy protestu skandowali: "wstyd!, wstyd!, wstyd!" pod adresem szefa niemieckiego rządu.
Niemieckie "nie"
20 stycznia podczas spotkania Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy sojusznicy Kijowa nie byli w stanie podjąć decyzji o przekazaniu ukraińskiej armii czołgów Leopard 2. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wstrzymuje podjęcie decyzji w tej sprawie. Tymczasem Berlin, zgodnie z międzynarodowymi umowami, musi dać zgodę na przekazanie wozów Ukrainie.
Scholz obawia się jednak, że wysłanie czołgów na Ukrainę doprowadzi do eskalacji konfliktu i może zostać uznane przez Moskwę za zbyt mocne zaangażowanie się Zachodu po stronie Kijowa.
Przypomnijmy, że propozycję przekazania Leopardów Ukrainie jako pierwsza złożyła Polska. Podczas spotkania Trójkąta Lubelskiego we Lwowie prezydent Andrzej Duda zadeklarował, że Warszawa przekaże Kijowowi kompanię tych wozów. Warunkiem jest jednak dołączenie do tej akcji innych państw NATO.
Leopardy
Czołgi Leopard 2 są postrzegane jako ważny, nowoczesny pojazd wojskowy, który wzmocniłby siły Kijowa. W chwili obecnej ta wersja wozu jest na wyposażeniu armii trzynastu krajów europejskich, w tym Polski i Finlandii. Została wprowadzona na rynek w 1979 r. W sumie w Europie znajduje się około 2000 czołgów Leopard 2 na różnych poziomach gotowości.
Każdy czołg zawiera działo gładkolufowe 120 mm i karabin maszynowy 7,62 mm. Może osiągać prędkość 70 km/h na równej nawierzchni lub 50 km/h w terenie, dzięki czemu zwrotność jest jedną z jego kluczowych cech. Pancerz wozu daje wszechstronną ochronę przed zagrożeniami, w tym improwizowanymi ładunkami wybuchowymi, minami czy ogniem przeciwpancernym. Leopardy są produkowane przez niemieckiego producenta Krauss-Maffei Wegmann.
Czytaj też:
Leopardy dla Ukrainy. Prezydent Duda: Są dwie kwestieCzytaj też:
Radziejewski: Jak zrekompensujemy ogromny ubytek sprzętu podarowanego Ukrainie?