71-letni polityk zastąpi na tym stanowisku 75-letniego Su Tseng-changa, który wraz ze swoim gabinetem odszedł po przegranych przez rządzącą partię DPP wyborach do władz samorządowych w połowie stycznia, poinformowała azjatycka agencja Ucanews. W listopadowych wyborach DPP zdobyła tylko 5 spośród 21 stanowisk kierowniczych w miastach i okręgach.
W tym miesiącu Chen jako specjalny wysłannik prezydent Tsai uczestniczył w uroczystościach pogrzebowych Benedykta XVI w Watykanie.
Nowy premier Tajwanu
Nowy premier Chen jest z wykształcenia epidemiologiem. W latach 2003-2005 był ministrem zdrowia na Tajwanie, w latach 2006-2008 przewodniczącym Tajwańskiej Akademii Nauk, a w latach 2016-2020 wiceprezydentem kraju.
W ostatnich miesiącach przybrał na sile toczący się od 70 lat konflikt między Chińską Republiką Ludową a „Republiką Chińską” (Tajwanem). Pekin otwarcie grozi, że wymusi "zjednoczenie z Tajwanem siłą rąk". W następstwie prowokacji wojskowych Chin Tajwan przedłużył służbę wojskową z czterech do dwunastu miesięcy. Oficjalne stosunki dyplomatyczne z Tajwanem utrzymuje tylko 15 państw świata, w tym Watykan.
Katoliccy biskupi Tajwanu z niepokojem patrzą na zbliżenie między Watykanem a Pekinem. W 2018 roku zaapelowali do papieża Franciszka, aby poprzez porozumienie z Chińską Republiką Ludową „nie poświęcał” praw i interesów Tajwanu. Tajne porozumienie o wzajemnym uznawaniu nominacji biskupich zostało zawarte jesienią 2018 r. i od tego czasu było dwukrotnie przedłużane.
Według spisu narodowego z 2005 roku 35 proc. ludności Tajwanu stanowią buddyści, a 33 procent taoiści; chrześcijan jest około 4 proc., z czego około 600 tysięcy to protestanci, a 300 tysięcy to katolicy. Około 19 procent Tajwańczyków określa siebie jako niereligijnych.
Czytaj też:
"Mam nadzieję, że się mylę". Wyciekła notatka amerykańskiego generałaCzytaj też:
CNN: Wielki problem Bidena. Ujawniono raport ukraińskiego wywiadu