ŚwiatKrytyka OBWE wobec wyborów na Węgrzech

Krytyka OBWE wobec wyborów na Węgrzech

Premier Victor Orban
Premier Victor Orban / Źródło: PAP/EPA / ZSOLT SZIGETVARY
Dodano
OBWE krytykuje wybory na Węgrzech. Według organizacji, doszło do nierównego traktowania partii politycznych podczas kampanii wyborczej.

W niedzielnych wyborach parlamentarnych na Węgrzech rządząca koalicja Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej zdobyła 133 miejsca w parlamencie. Oznacza to, że obóz Viktora Orbana zdobył 2/3 mandatów.

Czytaj także:
Triumf Fideszu w wyborach na Węgrzech. Orban podziękował polskim przyjaciołom

Krytyka dotyczy kampanii prowadzonej przez rządzący Fidesz. Obserwatorzy na Węgrzech uważają, że kampania wyborcza tej partii pokrywała się z akcjami prowadzonymi przez rząd. Wskazano m. in. na plakaty, które przedstawiały grupę imigrantów. Na zdjęciu umieszczono również wielki znak "stop". Materiał był podpisany jako informacja rządowa, jednak wpisywała się w program wyborczy partii. OBWE zwraca także uwagę m. in. na brak przejrzystości finansowania kampanii.

Co na to Fidesz? Według rzecznika partii, OBWE dokonując tej oceny przekroczyła swoje uprawnienia.

/ Źródło: rp.pl
/ bma
O północy z piątku na sobotę (19 na 20 października) rozpoczyna się cisza wyborcza [Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2017 r. poz. 15)], która potrwa do końca głosowania w niedzielę (21 października). Zakaz obowiązuje także w internecie, w związku z czym, w trakcie ciszy wyborczej w portalu DoRzeczy.pl wyłączona zostanie możliwość dodawania komentarzy.

Czytaj także