Ośrodek badań nad preparatami immunobiologicznymi im. Michaiła Czumakowa Rosyjskiej Akademii Nauk ocenił na podstawie badań wśród 600 osób, że szczepionka przeciw polio, czyli porażeniu dziecięcemu (chorobie Heinego-Medina) jest skuteczna przeciw COVID-19.
Zgłosili się na ochotnika
– Podaliśmy ochotnikom aktywną szczepionkę przeciwko polio i uzyskaliśmy w rezultacie wyraźny spadek zachorowalności w tej grupie – powiedział szef ośrodka im. Czumakowa, Ajdar Iszmuchamietow, cytowany w czwartek przez dziennik "Kommiersant".
Naukowiec dodał, że kwestię użycia szczepionki przeciwko polio do walki z koronawirusem na razie odłożono na bok, jako wariant w warunkach pilnej konieczności.
Ośrodek im. Czumakowa opracował jedną z trzech rosyjskich szczepionek przeciwko COVID-19 o nazwie CoviVac, która – według jej twórców – skutkuje odpornością na okres ośmiu miesięcy. Szczepionka ma przejść do końca bieżącego roku trzecią fazę badań klinicznych wśród osób w wieku powyżej 60 lat. Do końca 2021 roku Rosja zamierza wyprodukować 7,5 mln dawek tego preparatu.
Rosyjska szczepionka nie dla UE
Na razie żadna z rosyjskich szczepionek przeciw COVID-19 nie została dopuszczona do obrotu na terytorium UE przez Europejską Agencję Leków (EMA). Preparaty, które można stosować w krajach Wspólnoty, to szczepionki wyprodukowane przez firmy Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Johnson & Johnson. Ta ostatnia szczepionka jest jednodawkowa.
W Polsce w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 jest 3 308 889 osób. Wykonano w sumie 12 614 827 zastrzyków – wynika z informacji na rządowej stronie poświęconej szczepieniom.
Czytaj też:
Na Śląsku wykryto "alarmowe" warianty koronawirusaCzytaj też:
Von der Leyen apeluje do krajów produkujących szczepionki