O przedłużeniu wymogu poinformował w czwartek minister zdrowia kraju Roberto Speranza – podała Polska Agencja Prasowa (PAP).
Wśród miejsc zamkniętych, w których nadal obowiązywać będą maseczki na twarzach, wymieniono kina, teatry oraz wszystkie obiekty, w których odbywają się wydarzenia sportowe.
To jeszcze nie koniec
Speranza w swoim wystąpieniu podkreślił, iż pandemia koronawirusa (SARS-CoV-2) "nie skończyła się" i zaapelował o nasilenie kampanii szczepień czwartą dawką wśród osób w wieku powyżej 80 lat oraz tych z obniżoną odpornością. – Jesteśmy w kluczowej fazie, ale mamy różne narzędzia do tego, by panować nad pandemią – powiedział szef włoskiego ministerstwa zdrowia.
We Włoszech notuje się codziennie kilkadziesiąt tysięcy nowych zakażeń koronawirusem i ponad 100 zgonów osób ze stwierdzonym COVID-19. W czwartek wykryto 69 tys. przypadków nowych infekcji oraz odnotowano 131 kolejnych zgonów.
Sytuacja epidemiczna
We Włoszech z początkiem kwietnia, po dwóch latach i dwóch miesiącach obowiązywania, zakończył się stan wyjątkowy z powodu pandemii koronawirusa. Ograniczono też wymóg posiadania przepustki sanitarnej, choć w wielu miejscach jest ona nadal potrzebna.
Wraz ze zniesieniem stanu wyjątkowego w kraju przestał działać komitet techniczno-naukowy, doradzający rządowi w sprawie zasad walki z pandemią, i urząd nadzwyczajnego komisarza do spraw kryzysu, którym kierował generał sił zbrojnych Francesco Figliuolo. Stan we Włoszech wprowadził poprzedni rząd Giuseppe Contego 31 stycznia 2020 roku tuż po wykryciu w Rzymie dwóch przypadków zakażenia koronawirusem u małżeństwa chińskich turystów, przybyłych z epicentrum epidemii, czyli miasta Wuhan. Wyraźną poprawę sytuacji epidemicznej w kraju odnotowano już w połowie lutego tego roku.
Czytaj też:
Chiny: Szanghaj wciąż w surowym lockdownie. Trwają protestyCzytaj też:
Nowe rozporządzenie. Zostają maseczki w aptekach i szpitalach