Wirus został odkryty w organizmie nietoperza z gatunku podkowiec mały (Rhinolophus hipposideros). Naukowcy z Washington State University i Tulane University ogłosili na łamach czasopisma "PLOS Pathogens", że może przenosić się na ludzi i być odpornym na dotychczasowe szczepionki.
Nowy wariant koronawirusa
Główny autor badania, dr Michael Letko z Washington State University w USA, powiedział, że dalsze badania wykazały, że wirus ten, należący do grupy saberkowirusów, krąży w dzikich zwierzętach w Azji, skąd dotarł do zachodniej Rosji. Według dr Letko sarbekowirusy stanowią również zagrożenie dla zdrowia na świecie i trwającej kampanii szczepień przeciwko SARS-CoV-2.
Dokładne pochodzenie sarbekowirusa jest niejasne. Trwają badania na ten temat prowadzone przez zespół Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Chosta-2 została po raz pierwszy odkryta u nietoperzy podkowca dwa lata temu, a medycy odkryli, że ten wirus, podobnie jak SARS-CoV-2, może infekować ludzkie komórki, jeśli zostanie przeniesiony ze zwierząt na ludzi.
Potrzebna nowa szczepionka
Naukowcy twierdzą, że ich odkrycia podkreślają znaczenie opracowania szczepionek, które obejmują szerokie spektrum wirusów, a nie tylko jedną linię, taką jak Covid-19. Dr Letko powiedział, że wciąż istnieją grupy próbujące zaprojektować szczepionkę, która chroniłaby ludzi przed kolejnym wariantem SARS-CoV-2.
– Niestety, wiele naszych obecnych szczepionek jest zaprojektowanych dla określonych wirusów, o których wiemy, że infekują ludzkie komórki lub które wydają się stwarzać największe ryzyko zakażenia nas – powiedział dr Letko.
Dr Letko, który jest wirusologiem, powiedział, że naukowcy muszą rozszerzyć projekt tej szczepionki, aby chronić przed wszystkimi sarbekowirusami.
Czytaj też:
Ministerstwo Zdrowia: Polska przekaże Ukrainie milion szczepionekCzytaj też:
Nowa szczepionka na COVID-19. 81 tys. osób czeka w kolejce