Ziobro poinformował, że 28 śledztw (na 41) dot. reprywatyzacji w Warszawie zostanie wznowionych. Jak dodał, chodzi o 33 adresy, a wśród nich kamienicę przy ul. Noakowskiego 16, którą zwrócono mężowi Hanny Gronkiewicz-Waltz. Według prokuratora generalnego decyzje o ich umorzeniu, zawieszeniu albo odmowie śledztwa podjęto bezzasadnie. Na konferencji zaprezentowano także "Mapę dzikiej reprywatyzacji".
"Dlaczego prokuratura była biernym świadkiem bezprawia?"
Prokurator generalny podkreślił, że skala nieprawidłowości ws. reprywatyzacji świadczy o tym, że można mówić o działaniu "zorganizowanej przestępczości związanej z wyłudzaniem nieruchomości w Warszawie". - Zadajemy sobie też pytanie, dlaczego tak do tej pory się działo, dlaczego prokuratura była biernym świadkiem bezprawia i przestępstw oraz krzywdy ludzi? Jakie mechanizmy to spowodowały? Te pytania nasuwają się same i one też będą przedmiotem wyjaśnień - pytał.
Ziobro zaznaczył jednocześnie, że nie może obiecać konkretnych rezultatów z dnia na dzień, ale może może obiecać, że śledztwa będą konsekwentnie prowadzone, żeby "przestępcy nie mieli spokojnego snu i tak żeby kamienice wróciły do miasta".
"Ponad 100 postępowań na różnym etapie, które dot. reprywatyzacji w Warszawie"
Z kolei Święczkowski powiedział, że jedną z pierwszych decyzji w tej sprawie było powołanie specjalnej grupy prokuratorów we Wrocławiu. - Postępowania prowadzone przez zespół wrocławski to 13 śledztw. Dotyczą nieruchomości znajdujących się na 56 ulicach. Mówię o ulicach, a nie adresach, bo mamy do czynienia z sytuacją, że na jednej ulicy mamy po kilka nieruchomości - przybliżył.
Jednocześnie Święczkowski ujawnił, że w regionie warszawskim toczy się obecnie 41 postępowań karnych. - Wszystkie przeniesiono na poziom okręgowy i wyżej. 28 jest do podjęcia, a ostatnio złożono 36 zawiadomień. To daje nam liczbę ponad 100 postępowań na różnym etapie, które dot. reprywatyzacji w Warszawie - podsumował.
Afera reprywatyzacyjna
O nieprawidłowościach podczas warszawskich reprywatyzacji stało się głośno pod koniec sierpnia, kiedy „Gazeta Wyborcza” opisała okoliczności reprywatyzacji działki przy Chmielnej 70 w samym centrum Warszawy. Miasto zwróciło ją w 2012 r. w prywatne ręce, mimo że najprawdopodobniej wcześniej przyznano za nią odszkodowanie na podstawie umowy międzynarodowej. Wartość działki szacowana jest nawet na 160 mln zł.
kg
TVP Info/dorzeczy.pl