Wicepremier Gliński podczas uroczystego przekazania obrazu do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie przypomniał niezwykłą historię tego dzieła sztuki.
– Akwarela Gryka zaginęła dwukrotnie. W czasie wojny została wywieziona do jednej z niemieckich składnic na terenie Dolnego Śląska. Odnaleziona tuż po wojnie dzięki Akcji Rewindykacyjnej, w sierpniu 1945 roku wróciła do Muzeum Narodowego w Warszawie – powiedział minister.
– W 1946 roku wraz z innymi obiektami została wypożyczona z Muzeum Narodowego na jeden tydzień do dekoracji wnętrz siedziby Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej, gdzie zaginęła – dodał.
Akwarela pojawiła się w 2020 roku na jednej z aukcji. Dzieło wypatrzył i rozpoznał jeden z pracowników ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego.
– W maju 2020 roku akwarela została wystawiona na licytację w jednym z warszawskich domów aukcyjnych i rozpoznana przez pracowników Wydziału ds. Restytucji Dóbr Kultury. Dotychczasowy właściciel obiektu zdecydował się bezwarunkowo go zwrócić – mówił Piotr Gliński.
Podczas II wojny światowej w wyniku grabieży prowadzonej przez Niemców i Sowietów, Polska straciła ok. 500 tys. obiektów. Tylko 60 tys. z nich zostało zidentyfikowanych i znajduje się w ministerialnej bazie dzieł utraconych. Od 2016 roku pracownicy z Wydziału ds. Restytucji Dóbr Kultury odzyskali ponad 500 zrabowanych obiektów. W toku jest ponad 80 spraw restytucyjnych w 10 krajach na świecie.
Czytaj też:
Nie żyje wnuczka Henryka Sienkiewicza. Miała 94 lataCzytaj też:
Branża fitness stawia ultimatum. "Najpóźniej od soboty"