We wtorek wieczorem na Nowogrodzkiej odbyło się spotkanie Rady Koalicji Zjednoczonej Prawicy. Posiedzenie dotyczyło przede wszystkim sytuacji związanej z zawetowaniem przez Polskę i Węgry unijnego budżetu.
– Omawialiśmy sprawy bieżące w tym sprawy budżetu UE i kwestie, które są przed nami w Unii Europejskiej. Zgodziliśmy się, że obrona suwerenności, zarówno politycznej jak i ekonomicznej jest istotna – mówił szef klubu PiS Ryszard Terlecki, po zakończeniu posiedzenia.
Jak tłumaczył dalej Terlecki, uczestnicy spotkania zgodzili się w tym, że „UE nie może działać poza Traktatami i nie może łamać prawa, które sama ustanowiła i które ją obowiązuje”.
– Będziemy oczywiście chcieli uniknąć weta, jeżeli będzie to możliwe, to znaczy, jeżeli zostaną wycofane te pomysły, które są kierowane pod adresem nas i Węgier – tłumaczył dalej polityk.
Weto Polski i Węgier
Dwa tygodnie temu Polska i Węgry zawetowały projekt unijnego budżetu na lata 2021–2027 oraz fundusz odbudowy gospodarek państw UE po pandemii koronawirusa. Sprzeciw Warszawy i Budapesztu wynika z faktu powiązania wypłat środków unijnych z przestrzeganiem praworządności.
W czwartek 26 listopada doszło do spotkania premierów Polski i Węgier w Budapeszcie. Tematem rozmów było wspólne stanowisko obu krajów wobec działań Unii związanych z mechanizmem praworządności. – Dzisiaj nie czas na rozchybotanie tej europejskiej łódki, ale na wspólne działanie dla Unii, która może służyć dobrze w rozwiązywaniu wspólnych problemów gospodarczych. Dziękuję Viktorowi za zaproszenie i za wspólną debatę – powiedział polski premier.
Mateusz Morawiecki ostrzegł, że umożliwienie powiązania wypłat środków z budżetu Unii z niejasnym terminem praworządności może doprowadzić do rozpadu Wspólnoty Europejskiej.
Czytaj też:
Gowin: Nie widzę żadnych korzyści z prowizorium budżetowego