Uroczystość Bożego Ciała obchodzona jest w pierwszy czwartek po Uroczystości Trójcy Przenajświętszej i jest dniem ustawowo wolnym od pracy. W Polsce towarzyszy jej tradycyjna oktawa, podczas której organizowane są procesje eucharystyczne. Wierni zatrzymują się przy przygotowanych na tę okazję czterech ołtarzach, gdzie odczytywane są fragmenty Ewangelii dotyczące Eucharystii. Podczas procesji przenoszone są monstrancja z Najświętszym Sakramentem oraz krzyż. Na koniec uroczystości wiernym udzielane jest błogosławieństwo sakramentalne.
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa obchodzona jest na pamiątkę tego, jak Jezus w trakcie Ostatniej Wieczerzy przemienił chleb i wino w swoje Ciało i Krew. Jest to święto nakazane, co oznacza, że katolicy mają obowiązek uczestniczenia w Mszy świętej.
Kształt obchodów zależy od diecezji
W związku z epidemią koronawirusa, kształt obchodów uroczystości Bożego Ciała zależy od poszczególnych diecezji. Przykładowo Achidiecezja Warszawska poinformowała, że w tym roku nie odbędzie się tradycyjna centralna procesja z okazji Bożego Ciała. Podobnie jest we Wrocławiu, gdzie Mszy św. będzie przewodniczył arcybiskup, a po niej wyruszy skromna procesja na Ostrowie Tumskim. Archidiecezja nie zaprosiła jednak na nią wrocławian.
Z kolei w Białymstoku uroczystości Bożego Ciała rozpoczną się o godz. 10:00 Mszą św. przed archikatedrą Białostocką. W Gdańsku uroczystości rozpoczną się Mszą św. o godz. 10:00 w bazylice Mariackiej.
Centralna procesja Bożego Ciała w Krakowie rozpocznie się o godz. 9:00 Mszą św. sprawowaną przy ołtarzu polowym na dziedzińcu przed katedrą wawelską, po czym Drogą Królewską przejdzie na Rynek Główny. W Poznaniu centralna procesja eucharystyczna wyruszy z kościoła pw. Bożego Ciała po Mszy św. o godz. 10.00