Papież Franciszek zgodnie z planem przybył w niedzielę do Budapesztu, aby odprawić Mszę Świętą zamykającą obrady 52. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. Media spekulowały na temat spotkania Ojca Świętego z premierem Viktorem Orbánem, do którego jednak ostatecznie doszło.
„Drodzy bracia i siostry, pozwólmy, aby nasze spotkanie z Jezusem w Eucharystii przemieniło nas, tak jak przemieniło wielkich i odważnych świętych, których czcicie” – zwrócił się papież do uczestników wydarzenia. „Eucharystia jest tutaj, aby przypomnieć nam, kim jest Bóg. Nie czyni tego tylko słowami, ale w konkretny sposób, ukazując nam Boga jako łamany chleb, jako miłość ukrzyżowaną i obdarowującą” – mówił.
Znaczenie krzyża i Eucharystii
Wizyta Franciszka na cyklicznym wydarzeniu, jakim jest Kongres Eucharystyczny była pierwszą taką okazją od roku 2000. We Mszy na Placu Bohaterów wzięło około 100 tys. osób, nie licząc ludzi zgromadzonych na przyległych ulicach. Przy okazji homilii papież przypomniał o znaczeniu Najświętszego Sakramentu i krzyża Chrystusowego, który „nie jest ani modny, ani atrakcyjny, ale leczy nas od wewnątrz”.
- Jakże różni się Chrystus, który przedstawia się wyłącznie z miłością, od wszystkich potężnych i zwycięskich mesjaszy czczonych przez świat. Jezus nas niepokoi; nie zadowala się deklaracjami wiary, ale prosi nas o oczyszczenie naszej religijności przed Jego krzyżem, przed Eucharystią – przypomniał papież.
Franciszek przywołał także przykład błogosławionych prymasa Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej. „Niech przykład tych nowych błogosławionych zachęci nas do przekształcenia ciemności w światło mocą miłości” – powiedział.
Krótkie spotkanie z Orbánem
Przed uroczystościami religijnymi doszło do spotkania papieża Franciszka z premierem Viktorem Orbánem i prezydentem Jánosem Áderem w Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie. Z komunikatu prasowego Watykanu dowiaduemy się, że „spotkanie z prezydentem, premierem i wicepremierem Węgier odbyło się zgodnie z programem, w serdecznej atmosferze”.
Tematami poruszonymi podczas krótkiego spotkania były „rola Kościoła w kraju, zaangażowanie w ochronę środowiska oraz ochronę i promocję rodziny”. Media watykańskie nie zdradzają więcej istotnych szczegółów na temat spotkania. Papież Franciszek ofiarował władzom Węgier mozaikę będącą reprodukcją XIX-wiecznego obrazu przedstawiającego papieskie błogosławieństwo na Placu św. Piotra w Watykanie.
Czytaj też:
"Będziesz miłował". Piękna homilia kard. Semeraro podczas beatyfikacjiCzytaj też:
Papież Franciszek: Szczepionka to "znak nadziei" dający światło w wyjściu z pandemiiCzytaj też:
Słowacja: Spotkania z papieżem tylko dla zaszczepionych? Jest lekka modyfikacja zasad