Lider największej partii opozycyjnej w wywiadzie dla "Expressen" stwierdził, że jest "absolutnie przekonany", że Szwecja zostanie członkiem Sojuszu najpóźniej za pięć lat. Dodał, że życzyłby sobie, aby Szwecja i Finlandia "ramię w ramię" przeszły drogę prowadzącą do członkostwa w NATO.
Kristersson wspomniał również, że rozmawiał już na ten temat z "kilkoma fińskimi partnerami", w tym z prezydentem Saulim Niinistö,
Jak przypomina portal euractiv.com, w 2018 roku lider UPK przewidywał, że jego kraj wstąpi do NATO w ciągu najbliższej dekady.
Jedyną szansą wybory
Mimo entuzjazmu części opozycji, socjaldemokratyczny mniejszościowy rząd w Sztokholmie pozostaje niechętny wobec idei wprowadzenia państwa do Sojuszu i ostatnio zdementował doniesienia o tym, jakoby miał szykować już swoją aplikację. Potwierdził również strategię nieangażowania się w sojusze wojskowe.
Sytuacja w Szwecji może jednak ulec zmianie po wrześniowych wyborach.
Sondaż z 20 stycznia wskazuje, że Szwedzką Socjaldemokratyczną Partię Robotniczą popiera 31 proc. społeczeństwa. Umiarkowaną Partię Koalicyjną wskazało 21 proc. respondentów.
Szwedzcy Demokraci, którzy również w ostatnim czasie pozytywnie wypowiadali się na temat wstąpienia Szwecji do NATO, w sondażu otrzymali 19 proc.
Szwedzi chcą do NATO?
Szwedzka telewizja SVT przeprowadziła w styczniu sondaż, w którym sprawdziła jaki stosunek mają Szwedzi do ewentualnego przystąpienia ich kraju do NATO.
37 proc. uczestników badania stanowili zwolennicy wstąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Przeciwnego zdania było 35 proc. respondentów, a 28 proc. stanowili niezdecydowani.
W porównaniu z podobnym badaniem przeprowadzonym w 2017 roku widać niewielki wzrost odsetka zwolenników dołączenia do NATO. Wtedy takie rozwiązanie popierało 32 proc. respondentów. Znacznie zmalała za to grupa przeciwników. Pięć lat temu stanowili oni 43 proc. uczestników badania.
Z sondażu wynika również, że Rosji jako supermocarstwa obawia się 59 proc. społeczeństwa, natomiast na USA wskazało 29 proc. respondentów.
Czytaj też:
Prezydent Finlandii: "Prawdziwa" unia zachowałaby się inaczejCzytaj też:
Szef resortu obrony Szwecji: Musimy być w stanie współpracować z NATOCzytaj też:
Żądania Rosji przyniosą odwrotny efekt? Finlandia nie wyklucza wstąpienia do NATO