Informację przekazała Kancelaria Prezydenta RP.
Jak przekazano, celem noweli jest zmiana obowiązującej ustawy z dnia 12 maja tego roku o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Projekt przewiduje utworzenie systemu teleinformatycznego służącego do ułatwienia nawiązywania kontaktów między pracodawcami a poszukującymi pracy Ukraińcami.
Ustawa o pomocy Ukraińcom
Sejm znowelizował ustawę o pomocy Ukraińcom 12 maja b.r. Za nowelą głosowało 444 posłów, przeciw było 11, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Dzięki nowemu systemowi osoba szukająca pracy będzie w stanie zmapować swoje kompetencje oraz potrzeby i uzyskać informację zwrotną dotyczącą ofert pracy i danych kontaktowych do potencjalnych pracodawców. Przyjęte rozwiązania będą umożliwiały: wprowadzanie, gromadzenie i usuwanie informacji z ofertami pracy, z których mogą skorzystać obywatele Ukrainy; wprowadzanie, gromadzenie i usuwanie informacji opisujących wiedzę i doświadczenie zawodowe obywateli Ukrainy; dokonywanie analiz wprowadzonych informacji w celu przygotowania rekomendacji dot. dostępnych ofert pracy, odpowiednio do danych ujawnionych przez obywatela Ukrainy.
Oferty pracy, przetwarzane w systemie teleinformatycznym, będą mogły być wprowadzane, aktualizowane oraz usuwane z tego systemu przez pracodawców, usługodawców świadczących usługi związane z udostępnieniem ofert pracy oraz usługodawców świadczących usługi pośrednictwa pomiędzy pracodawcami a osobami poszukującymi pracy. Nowe przepisy umożliwią korzystanie z funkcjonalności systemu teleinformatycznego przy użyciu usług online dostępnych przez stronę internetową lub w ramach aplikacji mObywatel.
Pierwotną ustawę o pomocy Ukraińcom prezydent Andrzej Duda podpisał 12 marca.
Czytaj też:
Tymoszenko zachwycona Polakami. "Nie ma takiego drugiego narodu"Czytaj też:
Michałek: Szkoły powinny pracować w czasie wakacji, by uczyć dzieci z Ukrainy języka polskiego