W czerwcu sąd umorzył postępowanie przeciwko dziennikarzowi i szefowi portalu tvp.info Samuelowi Pereirze, którego Roman Giertych oskarżył z artykułu 212 Kodeksu karnego o pomówienie. Mecenas żądał dla dziennikarza roku więzienia, a dla siebie 200 tys. zł nawiązki.
Chodziło o komentarz Pereiry na temat włoskiej posiadłości mecenasa i jego żony oraz ustaleń śledczych na temat afery Polnordu, która dotyczyła o przywłaszczenie i wyprowadzenie ze spółki ok. 92 mln zł. Oprócz Giertycha zatrzymany został także biznesmen Ryszard K., kiedyś jeden z najbogatszych Polaków.
"Zapłaci za skuteczność moich prawników"
Giertych przegrał również sprawę z Piotrem Nisztorem, którego pozwał za wypowiedź z października 2020 r. w Telewizji Republika. Dziennikarz "Gazety Polskiej" komentował wtedy zatrzymanie mecenasa przez CBA w związku z aferą Polnordu.
Pod koniec lutego br. Sąd Rejonowy Warszawa-Wola zdecydował o umorzeniu sprawy. W piątek decyzję podtrzymał sąd drugiej instancji i nakazał mecenasowi zwrot kosztów.
"Tak więc to RG zapłaci za skuteczność moich prawników: Macieja Zaborowskiego i Aleksandry Pyrak" – napisał Nisztor w mediach społecznościowych.
Giertych nowym prokuratorem generalnym po zmianie władzy?
Politycy Platformy Obywatelskiej, Radosław Sikorski i Tomasz Grodzki, uważają, że Giertych mógłby zostać nowym prokuratorem generalnym, jeśli opozycji uda się odsunąć PiS od władzy. "Zgadzam się z Marszałkiem Senatu profesorem Grodzkim, że mec. Roman Giertych dałby radę przywrócić w Polsce praworządność i doprowadzić przed oblicze sprawiedliwości tych, którzy ją łamali i łamią" – pisał pod koniec czerwca na Twitterze Sikorski.
51-letni Roman Giertych był w przeszłości wicepremierem i ministrem edukacji narodowej w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, a także prezesem Młodzieży Wszechpolskiej i Ligi Polskich Rodzin.
Czytaj też:
Kaleta: Wyrok TSUE to porażka adwokatury i Giertycha