Polityk Prawa i Sprawiedliwości – Zjednoczonej Prawicy wystąpił we wtorek na konferencji prasowej w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie.
Pytany, czy możliwe jest wprowadzenie okresu przejściowego przy planowanej zamianie WIBOR-u na inny wskaźnik, odpowiedział: "To zależy".
Zamiana WIBOR
– Przez zamianę WIBOR wiele osób rozumie albo likwidację WIBOR-u w całości, albo uruchomienie nowego WIBOR-u dla części kredytów, dla nowych kredytów. W związku z tym, oczywiście, z branżą, z sektorem będziemy rozmawiać na argumenty, natomiast celem, istotą tych rozwiązań było to, żeby ograniczyć całe koszty obsługi kredytów, które były generowane częściowo przez WIBOR – powiedział Müller podczas wtorkowej konferencji prasowej. – Rzecz jasna, jesteśmy otwarci, aby dyskutować o tym, ale to ma być przede wszystkim korzyść dla obywateli, z zagwarantowaniem stabilności sektora bankowego – dodał.
Rzecznik prasowy rządu przypomniał, że część banków była np. bardzo przeciwna tzw. wakacjom kredytowym, ale rząd utrzymał proponowane rozwiązania. – Co do WIBOR-u, będziemy dyskutować – podkreślił polityk.
Ustawa o finansowaniu
Ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom zawiera zapis, który dotyczy zastąpienia od 1 stycznia 2023 roku WIBOR innym wskaźnikiem, który ma obniżyć wysokość rat kredytowych. Proces wyznaczenia zamiennika za WIBOR ma zostać uregulowany w rozporządzeniu.
Procedura wyznaczenia zamiennika, po wystąpieniu zdarzenia uruchamiającego, określonego w unijnym rozporządzeniu, będzie inicjowana przez Komisję Nadzoru Finansowego. Po wypracowaniu danego rozwiązania minister właściwy do spraw instytucji finansowych będzie mógł określić zamiennik w drodze rozporządzenia – przekazał ISBnews.
Czytaj też:
Europejska Unia Bankowa w kryzysieCzytaj też:
Adam Glapiński: Dopóki jestem prezesem NBP, Polska nie wejdzie do strefy euro