Kanclerz Niemiec Olfa Scholz podjął decyzję w sprawie przekazania Ukrainie czołgów Leopard. Niemcy wyślą Kijowowi 14 ciężkich wozów bojowych. Sprawa jest szeroko komentowana przez światowe media.
"Jak powiedzieli wyżsi urzędnicy w Berlinie, pozwolenie Polsce na eksport bez wysyłania czołgów samemu nie miałoby politycznego sensu dla Niemiec" – ocenia "Politico".
Dziennikarze podkreślają, że ta decyzja jest "znaczącym zwrotem" dla Olafa Scholza i może okazać się "decydującym momentem", torując tym samym drogę szerszej koalicji krajów do wysłania czołgów, aby pomóc Ukrainie w walce z Rosją.
Politico: Zwycięstwo Polski
Portal podkreśla, że decyzja kanclerza dot, przesłania czołgów "wyznacza przełomowy moment" w pomocy udzielanej przez Zachód Ukrainie.
Serwis wskazuje, że Scholz znajdował się w ostatnim czasie pod ogromną presją europejskich partnerów takich jak Polska. Na kanclerza naciskali także jego koalicjanci w rządzie.
"Politico" ocenia, że niemiecki rządu został zmuszony do pomocy Ukrainie po tym, gdy Polska złożyła oficjalny wniosek o zezwolenie na eksport Leopardów. Całą sytuację określono "zwycięstwem Polski".
Niemcy jednak dadzą czołgi Leopard Ukrainie. USA mają przekazać Abramsy
Niemcy po "intensywnych konsultacjach" z partnerami zdecydowały o przekazaniu Ukrainie kompanii 14 czołgów Leopard 2 A6 z rezerw Bundeswehry – poinformował na środowym posiedzeniu rządu kanclerz Olaf Scholz.
Berlin dopuści też reeksport czołgów z krajów trzecich, aby szybko skompletować co najmniej dwa bataliony. Szkolenie ukraińskich załóg pancernych rozpocznie się w Niemczech, a pakiet obejmie również amunicję i konserwację pojazdów.
Z kolei Stany Zjednoczone są gotowe przekazać Siłom Zbrojnym Ukrainy 30 czołgów Abrams. Taką decyzję ma ogłosić jeszcze dziś prezydent USA Joe Biden – podają amerykańskie media.
Czytaj też:
Rosja wściekła na Berlin. Wydano komunikat ws. leopardówCzytaj też:
Czołgi dla Ukrainy. Prezydent USA: Niemcy nie zmusiły mnie do zmiany zdania