Holenderska grupa Oryx zajmująca się białym wywiadem poinformowała na początku tygodnia, że na Ukrainie zniszczono, uszkodzono lub porzucono 16 amerykańskich wozów bojowych Bradley, co stanowi niemal 15 proc. ze 109 wozów tego typu, które USA przekazały Kijowowi.
Ponadto, według Oryxa, Siły Zbrojne Ukrainy straciły trzy amerykańskie kołowe pojazdy opancerzone Oshkosh i cztery niemieckie czołgi Leopard, z których dwa miały zostać zniszczone, a dwa porzucone.
Kontrofensywa. USA nie potwierdzają strat Ukrainy
Zastępca sekretarza prasowego Pentagonu Sabrina Singh powiedziała na konferencji prasowej, że nie może potwierdzić doniesień o zniszczeniu amerykańskiego sprzętu wojskowego podczas ukraińskiej kontrofensywy.
Jednocześnie podkreśliła, że Stany Zjednoczone spodziewają się "nieuniknionych szkód i ofiar" podczas operacji ofensywnych prowadzonych przez siły ukraińskie, i że nowy pakiet pomocy wojskowej może pozwolić na uzupełnienie tych strat.
13 czerwca Pentagon ogłosił, że przekaże Ukrainie 40. pakiet uzbrojenia, w tym 15 Bradleyów i 10 transporterów opancerzonych Stryker, o wartości ponad 320 mln dolarów.
Putin: Rosja straciła 54 czołgi
Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział we wtorek, że Ukraina straciła ponad 160 czołgów i 25-30 proc. pojazdów dostarczonych z zagranicy, podczas gdy Rosja straciła 54 czołgi.
Według niego armia rosyjska przejęła kontrolę nad "prawie całym" obszarem południowo-wschodniej Ukrainy, który nazwał "Noworosją" – imperialnym określeniem z czasów carskich.
Co dzieje się na froncie? Raport OSW
Jak podaje Ośrodek Studiów Wschodnich, w ciągu ostatnich dni Ukraińcy kontynuowali działania zaczepne na froncie zaporoskim. "Próby przełamania rosyjskiej obrony na południe od Orichiwa (okolice wsi Robotyne) przez pododdziały zmechanizowane zakończyły się porażką. Wróg umiejętnie bronił się na tym odcinku, korzystając z przygotowanych wcześniej fortyfikacji i pól minowych" – czytamy w raporcie.
Eksperci uważają, że prowadzone przez stronę ukraińską działania zaczepne wciąż mają ograniczony charakter i część rezerw nie została jeszcze użyta w walce. "Prawdopodobnie główny cel to znalezienie słabych miejsc w ugrupowaniu przeciwnika oraz zdobycie przyczółków do rozwinięcia ofensywy" – ocenia OSW.
Czytaj też:
Rosja ponownie spróbuje zająć Kijów? Zagadkowe słowa PutinaCzytaj też:
USA mają plan, który wyklucza przyjęcie Ukrainy do NATO