Wniosek ministra Sienkiewicza został oddalony. Na decyzję w zakresie wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego z niecierpliwością oczekiwały obie strony sporu o media państwowe. Po jej ogłoszeniu polityczny X (czyli dawny Twitter) został zasypany licznymi komentarzami.
Poniżej prezentujemy część wpisów w kwestii usiłowania zmienienia władz mediów państwowych przez ministra Sienkiewicza.
Lawina komentarzy
twittertwittertwittertwittertwittertwittertwittertwitter
KRS oddalił wniosek Sienkiewicza
Wniosek o wpisanie do Krajowego Rejestru Sądowego członków rady nadzorczej Telewizji Polskiej, których minister kultury powołał na walnym zgromadzeniu 19 grudnia ub.r., oraz mianowanego przez nich na prezesa Tomasza Syguta, został oddalony przez sąd we wtorek.
Zgodnie z procedurą czynności wpisu dokonuje referendarz sądowy. W uzasadnieniu referendarz sądowy uzasadnił, że obie decyzje „zostały podjęte przez organ nieuprawniony zgodnie z wyżej przywołanymi przepisami UKRRiTV (Ustawy o radiofonii i telewizji – przyp.), a także, z uwagi na zapisy statutu TVP, zgodnie z przepisami samego KSH (Kodeksu spółek handlowych – przyp.)”.
Referendarz przypomniał w tym kontekście wyrok Trybunał Konstytucyjny z grudnia 2016 roku, zgodnie z którym pozbawienie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji kompetencji w zakresie powoływania członków władz spółek mediów publicznych jest niezgodne z konstytucją.
Jak tłumaczył "nie można w żaden sposób wnioskować, iż przywoływany wyrok mógłby stanowić podstawę do zakwestionowania samej Rady Mediów Narodowych jako organu powołującego organy wnioskodawcy. A maiori ad minus wyrok TK nie stanowi podstawy do wnioskowania, iż kompetencje te przejął minister wykonujący uprawnienia korporacyjne skarbu państwa jako akcjonariusza spółki".
Czytaj też:
"Zapnijcie pasy!". Poseł ujawnił zarobki czołowych postaci TVPCzytaj też:
Prof. Dudek: Ostatnia bitwa o TVP