29 maja Prokuratura Krajowa wysłała do Sądu Okręgowego w Warszawie wniosek o wydanie Europejskiego Nakazu Aresztowania wobec Tomasza Szmydta.
Na Szmydzie ciąży zarzut szpiegostwa. Chodzi o art. 130 par. 1 Kodeksu karnego, który mówi, że kto bierze udział w działalności obcego wywiadu albo działa na jego rzecz przeciwko Polsce, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż pięć lat. Ponadto art. 130 par. 5 Kodeksu karnego stanowi, że jeśli tego czynu dopuści się funkcjonariusz publiczny, to kara wynosi od ośmiu lat więzienia do dożywocia.
Europejski Nakaz Aresztowania wydany
"Sąd Okręgowy w Warszawie na wniosek prokuratora z mazowieckiego pionu PZ wydał w dniu 6 czerwca Europejski Nakaz Aresztowania za Tomaszem Szmydtem, podejrzanym o popełnienie przestępstwa szpiegostwa" – przekazała w poniedziałek Prokuratura Krajowa.
Decyzja warszawskiego sądu oznacza, że były sędzia będzie ścigany i zatrzymany we wszystkich państwach Unii Europejskiej.
Ucieczka sędziego na Białoruś
Tomasz Szmydt poprosił władze Białorusi o "opiekę i ochronę". 6 maja na konferencji prasowej w Mińsku przekonywał, że musiał opuścić Polskę, ponieważ nie zgadza się z działaniami władz w Warszawie wobec Republiki Białorusi i Federacji Rosyjskiej.
8 maja Sąd Dyscyplinarny przy Naczelnym Sądzie Administracyjnym uchylił immunitet Szmydta, zezwolił na jego zatrzymanie i na zastosowanie wobec niego tymczasowego aresztowania oraz zawiesił go w czynnościach. Tego samego dnia rzecznik NSA poinformował, że Szmydt nie jest już sędzią. Jego oświadczenie o zrzeczeniu się urzędu sędziego przyjął prezes NSA.
Interpol odmówił polskim władzom
W ubiegłym tygodniu Interpol odmówił ścigania czerwoną notą przebywającego na Białorusi byłego sędziego Tomasza Szmydta. Powodem odmowy jest brak zezwolenia na przetwarzanie za pośrednictwem swoich kanałów informacji dotyczących działań przeciwko bezpieczeństwu państwa.
Czerwona nota to kategoria oznaczająca poszukiwania w celu aresztowania i ekstradycji. Za byłym sędzią wydano także list gończy.
Czytaj też:
Szmydt chce postępowania przeciwko Sikorskiemu. "To jest karalne"Czytaj też:
Szmydt o sytuacji na granicy. "Widzimy bicie uchodźców"