Wybory parlamentarne, które odbyły się we wrześniu ub.r., wygrała prawicowa Wolnościowa Partia Austrii. Teraz prezydent powierzył misję tworzenia rządu liderowi tego ugrupowania Herbertowi Kicklowi. Wolnościowcy stworzą koalicję z rządzącą do tej pory partią OeVP.
W Austrii bardzo mocno widać zmianę nastrojów, które można hasłowo określić jako przesuwające się "w prawo", jednak nie brakuje też przeciwników zmiany.
Protesty w Austrii
W środę organizacje pozarządowe takie jak Volkshilfe, Greenpeace i SOS Mitmensch zaapelowały do Austriaków o utworzenie przed Urzędem Kanclerza Federalnego ludzkiego łańcucha. Część ludzi odpowiedziała na apel i w czwartek pod hasłem "Alarm dla Republiki" odbyła się manifestacja. Mniejsze demonstracje miały miejsce także w innych miastach Austrii, m.in. w Grazu, Salzburgu i Innsbrucku.
W wywiadzie dla austriackiej agencji APA dyrektor organizacji Volkshilfe Erich Fenninger wyraził swoje niezadowolenie z faktu, że ludowcom z OeVP, socjaldemokratom z SPOe i liberałom z partii NEOS, pomimo dysponowania w parlamencie wystarczającą liczbą mandatów, nie udało się zawiązać "koalicji kordonowej". W jego opinii wielu Austriaków uważa to za "przerażające".
Straszą "skrajną prawicą"
Fenninger przedstawił narrację o "skrajnej prawicy" i wyraził obawę przed Herbertem Kicklem, wyrażając obawę, że zmarginalizuje on organizacje pozarządowe, jak jego zdaniem zrobił na Węgrzech Viktor Orban. Jego zdaniem społeczeństwo obywatelskie musi być czujne i pokazać, że "nie pójdziemy tą samą drogą, co w niektórych innych państwach".
Organizacja Volkshilfe to organizacja o profilu humanitarnym i społecznym. Zajmuje się m.in. pomocą dla migrantów i wsparciem osób bezdomnych czy pomocą seniorom i osobom niepełnosprawnym.
Elementy programu wolnościowców
W trakcie wywiadu dla Radia Wnet dziennikarz tygodnika Do Rzeczy Cezary Gmyz przypomniał elementy programu austriackich wolnościowców. To m.in. wypowiedzenie paktu migracyjnego, odbieranie obywatelstwa imigrantom, którzy dopuścili się przestępstw, łącznie z deportacjami, obcięcie socjalu dla imigrantów do absolutnego minimum, zaostrzenie kodeksu karnego, w tym dla dzieci od 12 roku życia– z uwagi na ich przestępczość w ramach arabskich klanów, a także obniżka podatków.
Czytaj też:
"Koszmar"; "Sygnał alarmowy". Niemcy o nowym premierze AustriiCzytaj też:
Austria skonfiskowała rosyjski gaz. Gigantyczna wartość surowca