Wobec tego, że program często porównywany jest do amerykańskiego "New Deal", Tomasz Wróblewski w tekście "Czego nam nie mówią o Nowym Ładzie" przypomina gospodarcze konsekwencje sztandarowego programu prezydenta Franklina D. Roosvelta.
"Im więcej słyszę porównań do amerykańskiego Nowego Ładu – słynnego »New Deal« – lat 30 XX, tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że i tym razem rządzący nic nie zrozumieli z historii" – pisze Tomasz Wróblewski. Ekspert przywołuje historię Roosveltowskiego "Nowego Ładu", który wpędził Amerykę w głęboką "Depresję", pokazując na tym przykładzie, w jaki sposób rządowy interwencjonizm państwowy w istocie pogłębia, a nie przeciwdziała skutkom kryzysów gospodarczych.
Nowy Ład – państwo gwarantem odbudowy kraju?
Tomasz Wróblewski ocenia, że "Nowy Ład" stał się swego rodzaju mitem założycielskim zachodniej lewicy. Zwraca przy tym uwagę, że zwolennicy państwa opiekuńczego bazując na emocjach i intencjach, mają dość nonszalancki stosunek do faktów. "W końcu nie o odtworzenie prawdziwej wersji wypadków tu chodzi, ale o dopasowanie zdarzeń do ideologicznego przesłania. Wmówienie światu, że państwo jest jedynym gwarantem pokryzysowej odbudowy kraju. Źródłem miejsc pracy, dobrobytu i sprawiedliwości społecznej. Naszą ostatnią nadzieją wymagającą od nas nadzwyczajnych wyrzeczeń i nadzwyczajnych uprawnień dla rządzących"– przekonuje prezes WEI.
Wróblewski: Dwa zadania Nowego Ładu
W opinii Wróblewskiego zadaniem programów typu "Nowy Ład" jest zantagonizowanie pracodawców i pracowników, zastąpienie instytucji wolnorynkowych rządowymi i uzależnienie mas od woli rządzących. Jak wskazuje, tak właśnie było w USA, gdzie Roosevelt skupił wokół siebie władzę kosztem naturalnych praw rynku i naturalnych relacji pracownika z pracodawcą. "Ceną było 10 lat depresji gospodarczej i światowy kryzys, którego epilogiem była II Wojna Światowa. Stąd moje twierdzenie, że polityk, który odwołuje się do amerykańskich eksperymentów z socjalizmem i zapożycza jego symbole, albo nie zna historii, albo zna ją zbyt dobrze" – przekonuje szef WEI.
Nowy Ład – intencje
"Polski Nowy Ład" to forsowany przez obóz rządzący program na czas po epidemii. Pakiet ma dotyczyć kilku obszarów, takich jak: "Plan na zdrowie", "Uczciwa praca - godna płaca", "Dekada rozwoju", "Rodzina i dom w centrum życia", "Polska - nasza ziemia", "Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek", "Dobry klimat dla firm", "Czysta energia, czyste powietrze", "CyberPoland 2025" oraz "Złota jesień życia".
Czytaj też:
Poseł PiS o "Nowym Ładzie": To będzie kontynuacja polityki zrównoważonego rozwojuCzytaj też:
Rusza Nowy Ład. Kaczyński: Myślimy o przyszłości