– Z punktu widzenia polityki klimatycznej gazociąg Nord Stream 2 pozostaje grzechem pierwszej rangi – powiedział w środę dyrektor DUH Sascha Müller-Kraenner.
Stowarzyszenie zaznacza, że to „szczególny skandal", że „ten największy projekt infrastrukturalny w dziedzinie paliw kopalnych w Europie ma otrzymać zielone światło od niemieckiego rządu w tym samym tygodniu, w którym duża część kraju znalazła się pod wodą w wyniku powodzi spowodowanej częściowo przez zmiany klimatyczne".
Projekty na dużą skalę związane z paliwami kopalnymi, takie jak Nord Stream 2, „nie pasują już do dzisiejszych czasów" – podkreślił. DUH będzie zatem „nadal używać wszelkich środków prawnych, aby sprzeciwić się ukończeniu i uruchomieniu projektu".
Wyciekł szkic amerykańsko-niemieckiego porozumienia w sprawie Nord Stream 2
Tymczasem Bloomberg ujawnił roboczą wersję amerykańsko-niemieckiego porozumienia w sprawie Nord Stream 2.
Szkic porozumienia zawiera propozycje działań, które powinny zostać podjęte w przypadku użycia gazociągu przez Rosję do celów politycznych, szczególnie wymierzonych przeciwko Ukrainie. Według niego Niemcy miałyby podjąć dość ogólne działania na arenie krajowej oraz wywierać presję na poziomie unijnym w kwestii dostaw surowców energetycznych z Rosji na Stary Kontynent.
Mowa jest także o inwestycjach w ukraińską transformację energetyczną wartych 1 mld dolarów.
W dokumencie zabrakło jednak zapisów dotyczących wstrzymania dostaw gazu przez Nord Stream 2 jako możliwej reakcji na niepożądane działania Moskwy.
Bloomberg określa zapisy znajdujące się w szkicu jako "celowo dwuznaczne". Anonimowy rozmówca z kręgów amerykańskiej administracji podkreśla, że miało to na celu nie podpowiadanie Rosjanom możliwych działań podejmowanych przez Zachód w odpowiedzi na jej agresję.
Czytaj też:
Unia krytykuje Węgry. Orban zapowiada referendumCzytaj też:
Żona posła PiS rezygnuje z zasiadania w radach nadzorczych dwóch spółek