„Domagamy się rzetelnych porad dla podróżujących” – napisali w oświadczeniu przedstawiciele biur. Ich zdaniem odradzanie podróży poza granice Unii Europejskiej nie jest już uzasadnione.
„Aktualne porady dotyczące podróży nie uwzględniają ochronnego działania szczepień” – argumentują przedstawiciele branży turystycznej i domagają się, aby MSZ w swoich poradach dokonał podziału na rekomendacje dla osób zaszczepionych przeciwko koronawirusowi i tych, którzy preparatu nie przyjęli.
Firmy turystyczne twierdzą, że ryzyko dla osób zaszczepionych jest minimalne i dlatego powinny one mieć możliwość bezpiecznego podróżowania poza UE. Porady wydane przez MSZ Holandii nie są wiążące, ale mogą zniechęcić podróżnych.
„Pracujemy nad nowymi wytycznymi” – poinformowano PAP w biurze prasowym resortu spraw zagranicznych. Urzędnicy w MSZ nie otrzymali jeszcze informacji o pozwie z roszczeniami branży turystycznej.
Obowiązują nowe obostrzenia
Wprawdzie od 25 września w Holandii zniesiony został obowiązek zachowywania 1,5 metrowego dystansu społecznego, jednak lokalne władze mają sprawdzać certyfikat zwany przepustką koronawirusową. Jest to zaświadczenie o zaszczepieniu przeciwko Covid-19 lub też negatywny wynik testu na obecność wirusa.
Część dużych gmin m.in. Amsterdam, Rotterdam i Haga zapowiedziały, że będą to czynić jedynie wyrywkowo. Tymczasem rząd oznajmił, że będzie karać wysokimi mandatami właścicieli lokali, którzy nie będą przestrzegać nowego obowiązku.
Minister sprawiedliwości Ferd Grapperhaus powiedział w wywiadzie dla dziennika „Algemeen Dagblad”, że właściciele, którzy nie będą respektować prawa muszą się liczyć z tym, że ich lokale zostaną zamknięte.
Czytaj też:
Już jest zapowiedź. W 2022 roku będą potrzebne nowe szczepionkiCzytaj też:
Eksperymentalny lek na COVID-19. Główny doradca Bidena zadowolonyCzytaj też:
Prawie 700 nowych zakażeń koronawirusem. Nie zmarła żadna osoba