Szef polskiego rządu zwrócił uwagę na rozwój krajowych firm. Mają one przestać pełnić funkcję "biernego widza" na rynku międzynarodowym.
"Nowoczesna kultura biznesu"
– Wszyscy mieliśmy wrażenie, że pandemia w jednej chwili zatrzymała całą globalną gospodarkę, ale sprawiło to, że świat przyspieszył. Pandemia była gwałtowną pobudką z neoliberalnego uśpienia, w którym światowe elity tkwiły całymi latami – powiedział Mateusz Morawiecki.
Premier wezwał do "gwałtownego przemyślenia koncepcji rozwoju". Wskazał na nierówności społeczne, "nieokiełznaną władzę gigantów technologicznych" oraz "widmo katastrofy ekologicznej". – Sprawy środowiskowe, społeczne oraz związane z ładem korporacyjnym – to ważne elementy całej nowoczesnej kultury biznesu, a zarazem kwestie, które będą miały znaczący wpływ na rozwój gospodarek narodowych na przestrzeni wielu najbliższych lat – ocenił.
Prezes Rady Ministrów podkreślił w wystąpieniu podczas drugiego dnia Kongresu, iż "znajdujemy się w przełomowym momencie najnowszej historii".
"Polska Moc Biznesu"
Kongres ESG "Polska Moc Biznesu" odbywa się w Warszawie. Rozpoczął się 3 listopada. Koniec planowany jest na 5 listopada. Oprócz premiera, biorą w nim udział m.in. wicepremier Piotr Gliński oraz minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Celem inicjatywy jest dokonanie bilansu osiągnięć i wyzwań w poszczególnych obszarach oraz wypracowanie korzyści wynikających ze współpracy na linii biznes – polskie społeczeństwo. Podczas spotkań poruszane są tematy społeczne, gospodarcze, ekologiczne i dotyczące zarządzania biznesem oraz zdrowia publicznego w kontekstach trendów światowych, polityki Unii Europejskiej i rządowego programu Polski Ład.
Czytaj też:
Morawiecki spotkał się z Bidenem. Rozmawiali o bezpieczeństwie i polityce klimatycznejCzytaj też:
Szczyt klimatyczny. Morawiecki wygłosił przemówienie