Rada Ministrów ma wkrótce pokazać projekt nowelizacji przepisów podatkowych – podaje "DGP". Jak wynika z informacji dziennika, zakłada on likwidację ulgi dla klasy średniej. ‒ To nie jest związane tylko z korektą ładu, ale także z tym, że w związku z wysoką inflacją trzeba przedstawić propozycje zmniejszające podatki w dużo bardziej powszechny sposób ‒ mówi informator z rządu. "DGP" przypomina, że o publikacji w ciągu dwóch tygodni projektów obniżających podatki mówił niedawno w Radiu Zet rzecznik rządu Piotr Müller.
Możliwe opcje
"By osiągnąć swój cel, rząd ma do wyboru kilka dróg: zmianę kwoty wolnej, stawek podatkowych czy korektę w składce zdrowotnej. – Ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły. Musi być zielone światło na szczeblu politycznym – słyszymy. Kierunkowe decyzje mają jednak zapaść szybko, a projekt powinien wkrótce trafić na ścieżkę legislacyjną" – czytamy.
Czy zmiany mogą wejść w życie w tym roku? – W świetle orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego zmiany przepisów w ciągu roku podatkowego mogą być tylko korzystne lub neutralne dla podatników, co niewątpliwie utrudnia korygowanie problematycznego mechanizmu ulgi dla klasy średniej – mówi "Dziennikowi Gazecie Prawnej" Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Podatkowy chaos, który został spowodowany wejściem w życie programu Polski Ład, w połowie lutego skłonił do dymisji ministra finansów Tadeusza Kościńskiego. Kilka dni później swoją posadę stracił również jego zastępca Jan Sarnowski. Od tego czasu pracami resortu kieruje szef rządu Mateusz Morawiecki.
Soboń o konkretach
"Jutro rano pokażę opinii publicznej i przekażę do konsultacji społecznych zmiany w PIT. Dialog ten traktuję serio i czekam na uwagi, bez których nie będzie dobrego projektu. W czwartek zapraszam księgowych i doradców podatkowych, w piątek przedsiębiorcy, pracodawcy, dostawcy IT – napisał w środę wieczorem na Twitterze wiceminister finansów Artur Soboń.
Przypomnijmy, że Soboń został przeniesiony do MF z resortu rozwoju właśnie po to, aby zająć się naprawą Polskiego Ładu.
Czytaj też:
250 zł dopłaty do zakupu telewizora. Sejm przyjął przepisy