Jak poinformowało rosyjskie Ministerstwo Przemysłu i Handlu, francuski koncern Renault, który od 23 marca zawiesił produkcję w Rosji, sprzedał całość Renault Russia władzom miasta Moskwy. Sprzedane zostały również jego udziały w AwtoWAZ, rosyjskim producencie samochodów Łada.
Jak podała agencja TASS, podpisano umowy o przeniesieniu 100 proc. akcji CJSC Renault Russia władzom Moskwy, a 67,69 proc. akcji AwtoVAZ – skarbowi państwa reprezentowanemu przez NAMI.
Transakcja obejmuje również opcję odkupienia przez Renault swoich udziałów w AwtoWAZ w ciągu najbliższych sześciu lat.
"AwtoWAZ będzie nadal montował w swoich zakładach całą gamę produktów Łady, a producent samochodów będzie oferował usługi serwisowe samochodów Renault na rynku rosyjskim" – napisano w komunikacie ministerstwa.
Cytowany przez TASS rosyjski minister przemysłu i handlu Denisa Manturowa powiedział, że przeniesienie udziałów Grupy Renault na własność państwa pozwoli utrzymać kontrolę nad AwtoWAZem i zapewnić operacyjność firmy w ramach sankcji. Dodał, że to posunięcie pozwoli spółce "zachować kluczowe kompetencje, cykl produkcyjny i zaoszczędzić miejsca pracy".
Inwazja na Ukrainę. Zachód odpowiada sankcjami
Stany Zjednoczone i Unia Europejska zaczęły nakładać nowe sankcje gospodarcze na Rosję w związku z jej inwazją na Ukrainę, która trwa od 24 lutego i przekształciła się w największy konflikt zbrojny w Europie od momentu zakończenia II wojny światowej.
Moskwa nazywa swoje działania "specjalną operacją wojskową" i domaga się od rządu w Kijowie "denazyfikacji i demilitaryzacji" Ukrainy. Używanie w tym kontekście słów "wojna" lub "inwazja" zostało w Rosji zakazane przez Roskomnadzor – państwowy regulator mediów i internetu.
Z powodu wojny część zachodnich firm wycofała się z rosyjskiego rynku, ale zwłaszcza francuskie i niemieckie spółki zrobiły to tylko ze względu na naciski z zewnątrz.
Czytaj też:
Niemiecka firma zmienia zdanie i wznawia produkcję w RosjiCzytaj też:
Rosja przejmuje zagraniczne samoloty. Putin podpisał ustawę