Jak podał unijny urząd statystyczny Inflacja HICP (zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych) w strefie euro wyniosła 10,6 proc. w skali rok do roku w październiku br. wobec 9,9 proc. inflacji r/r. we wrześniu.
"W październiku największy wkład w roczną stopę inflacji w strefie euro miała energia (+4,44 pkt proc.), a następnie żywność, alkohol i tytoń (+2,74 pkt proc.), usługi (+1,82 pkt proc.) oraz nieenergetyczne towary przemysłowe (+1,62 pkt proc.)" – poinformowano w komunikacie.
To najwyższy poziom w historii europejskiej unii walutowej.
W całej Unii Europejskiej inflacja wyniosła w październiku 11,5 proc. w skali rok do roku wobec 10,9 proc. miesiąc wcześniej.
Europejski Bank Centralny podniósł stopy procentowe
Pod koniec października EBC zdecydował o podniesieniu stóp procentowych o 75 punktów bazowych. Tym samym stopa podstawowych operacji refinansujących będzie wynosiła 2 proc., stopa kredytu - 2,25 proc., a stopa depozytu - 1,5 proc. Zmiana poziomu stóp weszła w życie 2 listopada. Ten ruch ma pomóc w walce z rosnącą inflacją i jednocześnie bronić wartości wspólnej unijnej waluty wobec coraz bardziej umacniającego się dolara.
Aktualne poziomy stóp są najwyższe w historii i spełniły oczekiwania analityków. Co więcej, EBC w wydanym komunikacie zapowiedział dalsze zmiany w polityce fiskalnej.
"Rada Prezesów podjęła dzisiejszą decyzję i oczekuje, że będzie kontynuować podnoszenie stóp procentowych, żeby zapewnić, aby inflacja wkrótce powróciła do celu wynoszącego 2 proc. w średnim okresie" – napisano.
"Podczas ostrej fazy pandemii ten instrument pełnił kluczową rolę w przeciwdziałaniu zagrożeniom dla stabilności cen. Dziś, ze względu na nieoczekiwany i nadzwyczajny wzrost inflacji, należy go zrekalibrować tak, aby był on spójny z szerszym procesem normalizacji polityki pieniężnej" – czytamy w komunikacie.
Czytaj też:
Inflacja bazowa. NBP opublikował najnowsze daneCzytaj też:
RPP o projekcie budżetu na 2023: Założono inflację niższą niż w przewidywaniach NBP