W analogicznym okresie w 2020 roku, pomimo ówczesnej pandemii koronawirusa, perspektywę likwidacji dostrzegało dwa razy mniej firm (10,6 proc.) – wynika z badania "Skaner MŚP" dla BIG InfoMonitor, udostępnionego w poniedziałek przez ISBnews.pl.
Co trzecia firma zapytana o prognozę swojej kondycji odpowiedziała, że będzie gorzej.
Przyczyny kondycji firm
"Przyczyn takiego stanu rzeczy przedsiębiorcy upatrują przede wszystkim w wysokiej inflacji (52,2 proc.) i szybko rosnących kosztach prowadzenia działalności (43,4 proc.). Ponadto, pojawiły się powody dotąd jeszcze niepodnoszone, takie jak konieczność zwrócenia zaliczek za sprzedane towary i usługi. Związane z tym zagrożenie deklarował co piąty przedsiębiorca. Natomiast 45,5 proc. badanych z branży budowlanej jako powód obawy o upadłość podawało gwałtowny spadek zamówień wynikający z odwołanych kontraktów" – czytamy w komunikacie.
Wśród przedsiębiorców, którzy najczęściej bali się widma likwidacji biznesu, przeważały mikro- i małe firmy zatrudniające nie więcej niż 49 osób oraz te działające w usługach (28,3 proc.) i transporcie (26,7 proc.). – Duże firmy są bardziej odporne na zmiany gospodarcze i lepiej radzą sobie z inflacją czy rosnącymi kosztami energii niż mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa. Wrażliwe na wahania koniunktury, działające bardziej lokalnie firmy z sektora MŚP coraz mocniej i szybciej odczuwają podwyżki cen surowców czy energii. Dla wielu z nich utrzymanie biznesu w aktualnych realiach ekonomicznych może być niewykonalne – powiedział prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak, cytowany przez ISBnews.pl.
Badanie zrealizowano w ramach projektu "Skaner MŚP" przez Instytut Keralla Research. Jest prowadzone co kwartał wśród mikro, małych i średnich firm. Ankietę wykonano metodą wywiadów telefonicznych na próbie 500 podmiotów w dniach 3-9 października 2022 roku.
Czytaj też:
Polaków zapytano o emerytury. Zaskakujące wyniki sondażuCzytaj też:
Badanie: Prawie połowa firm budowlanych obawia się spadku zamówieńCzytaj też:
Czy Polacy polubili pracę zdalną i hybrydową? Badanie daje jasną odpowiedź