Rolnicy argumentują, że jest to minimalna stawka przewidziana w przymusowych regulacjach Unii Europejskiej. Rząd w Warszawie może wobec tego zmniejszyć obciążenie fiskalne w tym zakresie, nie łamiąc brukselskich wymogów.
Rolnicy apelują o obniżenie VAT na nawozy
Do końca 2022 r. rolnicy korzystali z tzw. tarczy antykryzysowej, dzięki której dla nawozów i środków ochrony roślin stosowano zerową stawkę VAT, co pozwoliło nieco zniwelować skutki wprowadzenia rządowych lockdownów podczas tzw. pandemii koronawirusa.
Obecnie VAT na wspominane środki wynosi znowu 8 proc., ale rolnicy przypominają, że rząd może ją obniżyć, nie naruszając unijnych regulacji. Unijna dyrektywa 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 roku dopuszcza stawkę 5 proc. Związkowcy apelują o obniżkę stawki VAT tłumacząc to i tak gigantycznymi kosztami produkcji, które stanowią poważną barierę dla ich działalności. -
"Uwzględniając fakt, iż jednym z głównych problemów polskiego rolnictwa są zbyt wysokie koszty produkcji, a także iż na skutek załamania koniunktury na rynku zbóż i rzepaku wielu rolników, firm skupowych (będących zarazem dystrybutorami nawozów) może mieć problemy z płynnością finansową, zatem zwracamy się o obniżenie stawki VAT na nawozy i środki ochrony roślin do minimalnej stawki 5 proc. przewidzianej w przepisach Unii Europejskiej" – czytamy w piśmie związkowców "Korony" do szefa rządu.
Czytaj też:
Zboże z Ukrainy. Nieoficjalnie: Rolnicy zaostrzą formę i zakres protestuCzytaj też:
Konfederacja: Rząd chce podnieść VAT wyżej, niż wymaga UE