Warszawa chce dodać do KPO rozdział dotyczący REPowerEU – podała Komisja. Polska zwróciła się o dodatkowe pożyczki w wysokości 23 mld euro na sfinansowanie zmienionego planu.
"Wniosek Polski o modyfikację planu uzasadnia koniecznością uwzględnienia wysokiej inflacji z lat 2022 i 2023 oraz brakiem możliwości realizacji niektórych działań w pierwotnie przewidzianym terminie ze względu na obiektywne okoliczności. Wniosek odzwierciedla również rewizję w dół maksymalnej alokacji dotacji dla Polski na rzecz Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (RRF) z 23,9 mld euro do 22,5 mld euro. Zmiana stanowi część aktualizacji klucza alokacji dotacji RRF z czerwca 2022 r. i odzwierciedla stosunkowo lepsze wyniki gospodarcze Polski w latach 2020 i 2021, niż początkowo przewidywano" – czytamy w komunikacie.
Polska zwróciła się o dodatkowe pożyczki w wysokości 23 mld euro na sfinansowanie swojego zmienionego planu, co stanowi dodatek do pożyczek przyznanych już w ramach pierwotnego planu w wysokości 11,5 mld euro. Razem z alokacją dotacji RRF i REPowerEU (odpowiednio 22,5 mld euro i 2,76 mld euro) środki te sprawiają, że przedłożony zmodyfikowany plan wart jest prawie 60 mld euro, podano także.
Rozdział REPowerEU dotyczy nowych inwestycji inwestycji mających na celu rozwój sieci dystrybucji energii elektrycznej na obszarach wiejskich, wsparcie instytucji realizujących działania REPowerEU oraz rozwój infrastruktury gazowej umożliwiającej dywersyfikację dostaw.
Przeniesienie inwestycji
Ponadto pięć inwestycji przeniesiono z planu początkowego do rozdziału REPowerEU, z czego trzy zwiększono. Dotyczą one wsparcia dla sieci przesyłowych energii elektrycznej, odnawialnych źródeł energii, magazynów energii, autobusów nisko i zeroemisyjnych oraz morskich farm wiatrowych. W rozdziale tym przedstawiono także nowe propozycje reform dotyczących wspólnot energetycznych, aspektów regulacyjnych związanych z siecią dystrybucyjną oraz środków ułatwiających wdrażanie technologii transformacji energetycznej i zmniejszających import gazu ziemnego z Rosji.
Komisja oceni teraz, czy zmodyfikowany plan nadal spełnia wszystkie kryteria oceny określone w rozporządzeniu RRF. Jeżeli ocena Komisji będzie pozytywna, przedstawi ona wniosek dotyczący zmienionej Decyzji Wykonawczej Rady, odzwierciedlającej zmiany w polskim KPO. Państwa członkowskie będą wówczas miały maksymalnie cztery tygodnie na zatwierdzenie oceny Komisji.
Z podobnymi wnioskami o modyfikację swoich KPO wystąpiło także kilka innych państw.
Czytaj też:
Lewica składa do prokuratury zawiadomienie na premiera