"Nasz kraj będzie kluczowym rynkiem inwestycji wiatrowych, słonecznych i magazynowych dla DRI z grupy DTEK, kontrolowanej przez Rinata Achmetowa, najbogatszego człowieka w Ukrainie" – informuje dziennik.
Gazeta przypomina, że pod koniec marca DRI kupiła od polskiej firmy Columbus magazyn energii. Prezes DRI John Stuart przekazał w rozmowie z "PB", że spółkę interesują inwestycje w produkcję energii odnawialnej i dekarbonizację na rynkach, które są niedoinwestowane i na które działalność spółki może wywierać największy wpływ.
DRI patrzy w kierunku w Polski. "Rozwój tego sektora przyspiesza"
– Niemcy, Hiszpania czy Wielka Brytania to rynki dojrzałe, na których nie brakuje kapitału ani doświadczonych inwestorów. Dlatego patrzymy w kierunku Europy Wschodniej i Południowej. Tam nasza działalność ma szanse realnie przyśpieszyć odchodzenie od produkowania energii z węgla – stwierdził biznesmen.
Podkreślił, że największy potencjał spółka widzi w lądowej energetyce wiatrowej. "Wiemy, że rozwój tego sektora był w ostatnich latach ograniczony, a teraz przyśpiesza" – dodał Stuart.
"Puls Biznesu" ocenia, że Polska, jako duży rynek, ma dla DRI istotne znaczenie. Celem spółki w Polsce jest osiągnięcie 1 GW mocy. "Złożą się na to źródła odnawialne i magazyny energii, przy czym magazyny będą stanowić ok. 25 proc. portfela, a może nawet więcej" – czytamy w artykule.
Rinat Achmetow – najbogatszy człowiek na Ukrainie
Rinat Achmetow to przedsiębiorca i polityk pochodzenia tatarskiego, lider tzw. klanu donieckiego i właściciel klubu piłkarskiego Szachtar Donieck.
W latach 2006–2012 był deputowanym do ukraińskiej Rady Najwyższej z listy Partii Regionów, z którą związany był Wiktor Janukowycz, obalony prezydent Ukrainy.
Według szacunków "Forbesa", od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę majątek 55-letniego Achmetowa spadł z 7,6 mld dolarów do 4,3 mld dolarów.
W 2012 r., zanim Rosja anektowała Krym i zaczęła wspierać separatystów na wschodzie Ukrainy, gdzie Achmetow miał liczne aktywa, w tym słynną hutę Azowstal, magazyn szacował jego majątek na 16 mld dolarów.