Kreml zaproponował zespołowi negocjacyjnemu prezydenta USA Donalda Trumpa umowę dotyczącą rosyjskich zasobów naturalnych – podał "The Moscow Times".
Kirill Dmitriew, szef Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich, powiedział, że Rosja jest zainteresowana wspólnymi projektami ze Stanami Zjednoczonymi w Arktyce. Podkreślił również, że amerykańskie firmy naftowe prowadziły "bardzo udany biznes" w Rosji, ale straciły około 300 miliardów dolarów z powodu sankcji.
– Uważamy, że w pewnym momencie Amerykanie tu wrócą, bo dlaczego mieliby rezygnować z możliwości dostępu do rosyjskich zasobów naturalnych, które dała im Rosja? – powiedział Dmitriew.
Amerykańskie firmy w Rosji
Przed rozpoczęciem wojny na pełną skalę na Ukrainie ExxonMobil był jedyną dużą amerykańską firmą zaangażowaną w produkcję ropy naftowej w Rosji. Posiadał 30 proc. udział w projekcie Sachalin-1, ale po wprowadzeniu sankcji ogłosił wycofanie się. Nie udało się jednak sprzedać udziałów, a Kreml dwukrotnie przedłużył termin, ostatni raz do końca 2026 roku.
Po inwazji Rosji na Ukrainę, duże amerykańskie firmy świadczące usługi dla złóż ropy naftowej, takie jak Halliburton, Schlumberger i Baker Hughes, również ogłosiły wycofanie się z rynku. To dzięki ich wsparciu technologicznemu Rosja mogła wznowić produkcję po zakończeniu kryzysu w Związku Radzieckim.
Prezydent Władimir Putin zażądał, aby do końca 2025 roku kraj opracował własne technologie wiercenia i eksploracji węglowodorów. Jednak w rzeczywistości ponad połowa sprzętu do szczelinowania hydraulicznego, technologii, która umożliwia zwiększenie wydobycia ropy z trudno dostępnych odwiertów, jest nadal dostarczana przez "nieprzyjazne" kraje. A niektóre elementy, takie jak obrotowe systemy sterowane, są w 100 proc. importowane.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odrzucił ofertę USA dotyczącą przekazania Stanom Zjednoczonym praw do około 50 proc. ukraińskich minerałów ziem rzadkich, ponieważ umowa nie zawierała jasnych gwarancji bezpieczeństwa ze strony USA.
Czytaj też:
Szczegóły umowy USA-Ukraina. "Kolonizacja na zawsze"Czytaj też:
"Zrobiono ważny krok naprzód". Koniec rozmów w Arabii Saudyjskiej