Departament Handlu Stanów Zjednoczonych zainicjował uchylenie reguł administracji Joe Bidena, ogłaszając jednocześnie dodatkowe kroki w celu wzmocnienia kontroli eksportu półprzewodników na całym świecie.
"Reguła Dyfuzji AI została wydana 15 stycznia 2025 r., a jej zapisy miały wejść w życie 15 maja. Te nowe zasady stłumiłyby amerykańską innowacyjność i obciążyłyby firmy uciążliwymi nowymi wymogami regulacyjnymi. Reguła Dyfuzji AI podważyłaby również stosunki dyplomatyczne USA z dziesiątkami krajów, obniżając ich status do statusu drugiego poziomu" – podano w komunikacie Departamentu Handlu.
Podsekretarz ds. handlu i bezpieczeństwa Jeffery Kessler poinstruował urzędników, aby nie egzekwowali Reguły Dyfuzji Sztucznej Inteligencji. – Administracja Trumpa będzie realizować odważną, inkluzywną strategię amerykańskiej technologii sztucznej inteligencji z zaufanymi partnerami na całym świecie, jednocześnie utrzymując technologię z dala od naszych przeciwników. Jednocześnie odrzucamy próbę administracji Bidena narzucenia własnej źle pomyślanej i kontrproduktywnej polityki sztucznej inteligencji narodowi amerykańskiemu – przekazał Kessler.
"Działania te gwarantują, że Stany Zjednoczone pozostaną liderem innowacji w dziedzinie sztucznej inteligencji i utrzymają globalną dominację w tej dziedzinie" – przekazano w komunikacie.
Reakcje w Polsce
Z ruchu Departamentu Handlu USA cieszy się wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. "Dobra decyzja amerykańskiej administracji dotyczącą wycofania limitów na sprzedaż kart GPU do trenowania sztucznej inteligencji. Przedstawiciele polskiego rządu podczas wielu spotkań w ostatnich miesiącach intensywnie zabiegali o taki krok. Cieszymy się, że amerykańska administracja wsłuchuje się w te głosy i chce rozmawiać ze swoimi sojusznikami o indywidualnych warunkach handlowych dotyczących zakupów zaawansowanej technologii" – napisał na portalu X.
"Bardzo ważna decyzja Departamentu Handlu USA. Podczas mojej niedawnej wizyty w Waszyngtonie nalegałem na wysokich rangą urzędników Białego Domu i liderów Kongresu, aby cofnęli zasady prezydenta Bidena dotyczące dyfuzji AI. Dziękuję prezydentowi Donaldowi Trumpowi za pomoc w przywróceniu zaufania w stosunkach USA-Polska. Kluczowy krok w kierunku wzmocnienia innowacyjności sojuszniczej i roli Polski w gospodarce opartej na AI" – komentuje z kolei Karol Nawrocki.
Polska krajem "drugiej kategorii"
Przypomnijmy, że rozporządzenie AI Diffusion, które tworzy globalny system licencjonowania eksportu amerykańskich zaawansowanych chipów, będących fundamentem technologii AI, podzieliło świat na kraje trzech kategorii. Polska trafiła do drugiej grupy (Tier 2), a więc krajów z limitami importowymi.
Przyznany Polsce pułap 50 tys. chipów (z możliwością rozszerzenia do 100 tys.) odczytano w kraju jako cios wizerunkowy, bo te limity i tak przewyższają nasze obecne plany w zakresie rozwoju systemów AI. Okazuje się jednak, że te maksima eksportowe mogą być niewystarczające dla naszych ambicji.
Czytaj też:
Trump zaostrza kurs wobec UE. "Jest gorsza niż Chiny"Czytaj też:
"USA odjechały Europie". Morawiecki publikuje nagranie