– KPRM nie pomagała służbom, chociaż były sygnały m.in. ze strony celników czy resortu spraw wewnętrznych nt. rozwoju przestępczości ekonomicznej. Sygnaliści byli szykanowani za informacje o nieprawidłowościach – zeznał świadek. Sławomir Siwy już w przeszłości głośno mówił o tym, że celnicy dostali wprost zakaz kontrolowania cystern z paliwem wjeżdżającym na teren Polski. – W 2013 w postawiono mi zarzut za to, że alarmowaliśmy, iż minister finansów wprowadza „ułatwienia dla przemytu”. To był jeden z zarzutów, po którym wyrzucono mnie ze służby. Drugi zarzut dotyczy mojego udziału w protestach celników w 2012. Zwolnienie ze służby doszło do skutku. Wróciłem do pracy po wyroku WSA – powiedział świadek komisji VAT.
Szef Związku potwierdził, że organizacja wielokrotnie zwracała się do organów państwa, m. in. ABW, z uwagami dotyczącymi m. in. luk w przepisach czy opieszałości Ministerstwa Finansów. – Alarmowaliśmy, że są to osoby, które na zlecenie zorganizowanej przestępczości mają wpływ na kształtowanie przepisów, dzięki którym przestępczy proceder staje się zgodny z prawem lub uniemożliwiają skuteczne działanie służb kontrolnych. Dotyczyło to wielu obszarów: hazard, paliwo, wszystkie wyroby akcyzowe – mówił Siwy.
Świadek stwierdził, że z góry szły polecenia, które de facto sprawiały, że celnicy zajmowali się błahostkami, a nie prawdziwymi przestępcami. –Chciałem przeprosić obywateli za czasów ministra Kapicy (wiceminister finansów w rządzie PO-PSL). Takie mieliśmy polecenia. Ataki kierowano więc na kiermasz pierogów w sołectwie Biesowo, czy na lokalnych festynach producentów nalewek – mówił celnik.
Z jego relacji wynikała, że nie było reakcji kierownictwa służb celnych na informacje o korupcji: – Odnieśliśmy wrażenie, że jest niechęć do wyeliminowania tego zjawiska.
Czytaj też:
RMF FM: Rząd nie zamierza zmieniać przepisów dot. Izby Dyscyplinarnej SNCzytaj też:
Ślubowanie radców prawnych bez polskiego hymnu? Niepokojące nagranie z Gdańska
Zostań współwłaścicielem Do Rzeczy S.A.
Wolność słowa ma wartość – także giełdową!
Czas na inwestycję mija 31 maja – kup akcje już dziś.
Szczegóły:
platforma.dminc.pl