31 sierpnia szef Solidarności Piotr Duda oraz wiceminister Sellin podpisali umowę powołującą Instytut Dziedzictwa Solidarności. Dzisiaj wiceminister oraz Piotr Duda wręczyli 19 osobom nominacje do Rady Instytutu (łącznie Rada składa się z 21 członków).
– Uznaliśmy, po wielu tygodniach rozmów i dyskusji, że taka instytucja jak Instytut Dziedzictwa Solidarności jest absolutnie niezbędna. Instytucja, która będzie opowiadać – jak wskazuje sama nazwa – o dziedzictwie Solidarności, o dziedzictwie tego pięknego ruchu Polaków, który przez całą dekadę lat osiemdziesiątych dążył do odzyskania niepodległości, uzyskania wolności oraz godności Polaków po kilkudziesięciu latach podległości Związkowi Sowieckiemu i komunizmowi – mówił Jarosław Sellin.
Oprócz Piotra Semki oraz Sławomira Cenckiewicza w Radzie zasiądą m.in. były senator Piotr Łukasz Andrzejewski, prof. Barbara Fedyszak-Radziejowska, Andrzej Gelberg, Michał Karnowski, proboszcz parafii św. Brygidy w Gdańsku ks. Ludwik Kowalski, a także sygnatariusze Porozumień Sierpniowych - Andrzej Gwiazda i Andrzej Kołodziej oraz bratanica błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki Barbara Popiełuszko–Matyszczyk.
Misją nowej państwowej instytucji kultury będzie popularyzacja fenomenu i znaczenia „Solidarności” oraz badanie i zabezpieczanie jej historii i autentycznego dziedzictwa. Wiceminister zapowiedział, że jego resort przekaże na funkcjonowanie Instytutu rocznie ok. 4 milionów złotych. Polityk ponadto podkreślił, że nie jest wykluczone, że dojdą do tego dotacje celowe resortu na konkretne przedsięwzięcia.
Czytaj też:
Piotr Semka odznaczony Krzyżem Wolności i SolidarnościCzytaj też:
Cenckiewicz publikuje notatkę SB o Michniku i dziadku Giertycha