Prezydent Warszawy powiedział, że skorzystał z przysługujących mu prerogatyw i dlatego wystąpił z wnioskiem o upamiętnienie Pawła Adamowicza już teraz. – Cieszę się, że radni poparli mój wniosek, a stolica zyskała nowego patrona – powiedział.
Uchwałę poparło 38 radnych. Nie było żadnego głosu przeciw. W głosowaniu nie brało udziału kilkunastu obecnych w sali radnych Prawa i Sprawiedliwości. Cezary Jurkiewicz, szef radnych klubu PiS zdradził, że radni PiS obiecali sobie, aby nie mówić o zmarłym źle. Jak dodał, przypadek Pawła Adamowicza jest drugim w historii Warszawy, gdy z nadaniem imienia zmarłego nie odczekano zwyczajowych pięciu lat od jego śmierci
Nazwę Aleja Pawła Adamowicza nosić będzie śródmiejska aleja parkowa, biegnąca od ulicy Jazdów, wzdłuż zachodniej krawędzi Parku Tadeusza Mazowieckiego, a następnie już w granicach parku – do ulicy Górnośląskiej.
Projekt uchwały został zaopiniowany wcześniej przez Zespół Nazewnictwa Miejskiego, Komisję ds. Nazewnictwa Miejskiego Rady m.st. Warszawy oraz Radę Dzielnicy Śródmieście. Uchwała wejdzie w życie po 14 dniach od publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.
Rafał Trzaskowski został też zapytany o możliwość nadania jednej ze stołecznych ulic imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego. – Mój wniosek do Rady będzie po całym cyklu wyborczym, czyli po wyborach prezydenckich. W tej chwili niestety mamy taką atmosferę w Polsce, że każdy wniosek, najbardziej neutralny, podlega prawidłom kampanii wyborczej, a uważam, że tego typu sprawy są zbyt poważne, by padły łupem tej czy innej grupy, która chciałaby taką decyzję krytykować – powiedział.