Jak czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu, "struktura administracji rządowej została dostosowana do zrekonstruowanej Rady Ministrów, będącej odpowiedzią na czasy, z którymi wiążą się wyzwania wywołane COVID-19".
"Chodzi o zwiększenie efektywności, przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów działania administracji rządowej. Zoptymalizowana została także struktura funkcjonowania administracji uwzględniająca konieczność zapewnienia racjonalnego i efektywnego wykorzystania kadry urzędniczej" – napisano.
Jakie zmiany wprowadzono?
Według CIR "zmodyfikowana została struktura działów administracji rządowej" oraz "zaproponowano przepisy zmierzające do podniesienia poziomu tworzonego prawa przez usystematyzowanie zagadnień dotyczących funkcjonowania podmiotów stanowiących organ opiniodawczo-doradczy Rady Ministrów czy podległych Prezesowi Rady Ministrów". Wyjaśniono, że chodzi o podmioty, których zadaniem jest dbanie o spójność systemu prawa.
"Wprowadzono zmiany dotyczące obsługi Rady Ministrów i Prezesa Rady Ministrów w zakresie opracowywania analiz dotyczących kluczowych polityk publicznych" – czytamy w komunikacie.
Projektowane przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych artykułów, które zaczną obowiązywać z dniem ogłoszenia.
Weto prezydenta
Poprzedni projekt nowelizacji ustawy o działach zawetował prezydent Andrzej Duda. Powodem takiej decyzji było m.in. wyodrębnienie z działu środowisko obszaru leśnictwa oraz wprowadzenie podwyżek dla podsekretarzy stanu "tylnymi drzwiami".
Czytaj też:
Spotkanie prezydenta z premierem. Chodzi o zawetowaną ustawę