O śmierci byłego opozycjonisty poinformowano wczoraj. Jan Lityński zmarł w wieku 75 lat w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Mężczyzna utonął próbując ratować swojego psa, pod którym załamał się lód. Nadal trwają poszukiwania ciała byłego opozycjonisty.
Zmarłego wspominał na Facebooku premier Matusz Morawiecki. Szef polskiego rządu przypomniał rolę, jaką Lityński odegrał w walce z komunistycznym systemem.
"Od 1968 roku odgrywał znaczącą rolę w walce o obywatelskie prawa Polaków. Jako działacz KOR niósł pomoc represjonowanym i ich rodzinom, wspierał niezależny ruch związkowy. Aktywnie uczestniczył w życiu publicznym w latach karnawału Solidarności, a pierwsze lata po wprowadzeniu stanu wojennego spędził głównie w więzieniach oraz ukrywając się w podziemiu. W czasach PRL-u pisywał często. Solidarność Walcząca przedrukowywała niektóre jego artykuły" – napisał Morawiecki.
Premier złożył również bliskim zmarłego wyrazy współczucia.
Życiorys Jana Lityńskiego
Lityński urodził się w 1946 r. w Warszawie. Był organizatorem i uczestnikiem studenckich wystąpień w marcu 1968 r., został wówczas skazany na 2,5 roku więzienia. Pracował jako robotnik, następnie programista komputerowy.
W 1976 r. współzałożyciel „Biuletynu Informacyjnego”, pierwszego pisma ukazującego się poza cenzurą. Wielokrotnie aresztowany. W 1977 r. współredaktor „Robotnika”, niezależnego pisma na rzecz zakładania wolnych związków zawodowych. Członek KSS „KOR”, współpracownik Biura Interwencyjnego KSS „KOR” i „Krytyki” (członek redakcji) – czytamy na stronie Kancelarii Prezydenta.
W 1980 r. doradca władz NSZZ „Solidarność”. Autor uchwalonego przez I Zjazd „Solidarności” Posłania do Ludzi Pracy Europy Wschodniej. W 1981 r. w stanie wojennym internowany, a następnie aresztowany. Po ucieczce z przepustki z więzienia od 1984 r. w solidarnościowym podziemiu, członek Regionalnego Komitetu Wykonawczego NSZZ „S”, Region Mazowsze. W 1989 r. uczestnik obrad Okrągłego Stołu. Wybrany do Sejmu RP w 1989 z woj. wałbrzyskiego – czytamy.
W latach 1989-2001 był posłem na Sejm, m.in. przewodniczący Komisji Polityki Społecznej i Komisji Służb Specjalnych. Od 1990 r. w ROAD, następnie w UD i UW (wiceprzewodniczący). W latach 2008-2010 doradca PLL LOT do spraw społecznych, mediator sporów.
W latach 2010-2015 był doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. kontaktów z partiami i środowiskami politycznymi.
Lityński został odznaczony przez śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2006 r.) i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą (2008 r.). W 2015 r. prezydent Bronisław Komorowski nadał mu Krzyż Wolności i Solidarności.
Czytaj też:
"Nigdy nie kalkulował. Zawsze pomagał." Politycy wspominają Jana Lityńskiego