Za kandydaturą Karola Nawrockiego opowiedziało się 248 posłów, przeciwko było 198. Od głosu wstrzymało się 4 parlamentarzystów.
Teraz decyzję ws. nowego prezesa Instytytu Pamięci Narodowej podjąć musi Senat.
W połowie maja kandydaturę obecnego dyrektora Muzeum II Wojny Światowej rekomendowała sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka.
Dr Karol Nawrocki został wyłoniony spośród pięciu uczestników konkursu na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Decyzję o wyborze kandydata podjęło Kolegium IPN, obradujące pod przewodnictwem prof. dr. hab. Wojciecha Polaka. Kolegium zawnioskowało do Sejmu o powołanie dr. Karola Nawrockiego na stanowisko prezesa IPN.
Kadencja obecnego szefa IPN doktora Jarosława Szarka wygasa 5 lipca. Szarek zapowiedział, że nie będzie ubiegał się o drugą kadencję w fotelu prezesa Instytutu.
Od 16 czerwca 2016 r. Prezes Instytutu Pamięci Narodowej wybierany jest przez Sejm bezwzględną większością głosów za zgodą Senatu.
Kim jest Karol Nawrocki?
Dr Karol Nawrocki jest historykiem, specjalistą ds. zarządzania zasobami ludzkimi i działaczem społeczny. Tytuł doktora nauk humanistycznych uzyskał w 2013 r. w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego.
Od stycznia 2009 r. był pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej; w latach 2014-2017 pełnił funkcję naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku, koordynując prace naukowo-edukacyjne na terenie gdańskiego oddziału IPN.
Od kwietnia 2017 r. pełni funkcję dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Czytaj też:
W obronie kandydatury dr. Karola Nawrockiego na prezesa IPN. Polemika z prof. MotykąCzytaj też:
Dr Nawrocki: Prawda nie obroni się samaCzytaj też:
"Nie ma nikogo lepszego od PiS-u do rządzenia". W PO wrze, dostało się Tuskowi: Jest nieudacznikiem