Informację podali Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro oraz I Zastępca Prokuratora Generalnego – Prokurator Krajowy Dariusz Barski. Do zawarcia umowy doszło w trakcie wideokonferencji. Ze strony polskiej umowę podpisał minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
– Jest to historyczny moment, pierwszy raz MTK przystąpił do powołanego zespołu śledczego – podkreślił Prokurator Generalny.
Współpraca państw tworzących JIT oraz Międzynarodowego Trybunału Karnego umożliwi koordynację działań dotyczących gromadzenia dowodów zbrodni wojennych popełnianych na Ukrainie w celu pociągnięcia winnych zbrodni do odpowiedzialności karnej.
JIT czyli ukraińsko–polsko–litewski zespół śledczy
Do utworzenia wspólnego zespołu śledczego pomiędzy Ukrainą, Polską i Litwą w sprawie napaści Rosji na Ukrainę doszło 25 marca 2022 roku w Korczowej na Ukrainie. Umowę podpisali Prokurator Generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa, Prokurator Generalna Litwy Nida Grunskiene, Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro oraz I Zastępca Prokuratora Generalnego – Prokurator Krajowy Dariusz Barski.
Pierwsze działania do powołania JIT w sprawie wojny napastniczej i zbrodni popełnianych przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy zostały podjęte już 2 marca 2022 roku w toku narady nadzwyczajnej przedstawicieli wszystkich państw uczestniczących w Eurojust. To podczas tego spotkania z inicjatywy Ukrainy, Polski i Litwy podjęto decyzję o zawiązaniu wspólnego międzynarodowego zespołu śledczego w ramach śledztw wszczętych w tych trzech krajach.
Polski zespół śledczy
Jednocześnie w ramach polskiej prokuratury sprawą zajmuje się zespół śledczy składający się z prokuratorów Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie, funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Policji. Prace zespołu koordynuje I Zastępca Generalnego – Prokurator Krajowy Dariusz Barski.
– W czynności dokumentowania zbrodni wojennych na Ukrainie zaangażowani są prokuratorzy z terenu całej Polski. Chcemy, aby te czynności były jak najmniej dotkliwe dla osób przesłuchiwanych – podkreślił Prokurator Krajowy Dariusz Barski.
Czytaj też:
Były sędzia Trybunału Karnego: Są szanse na proces przeciwko Putinowi