"Trwa spotkanie ministra Niedzielskiego z przedstawicielami państw UE, które są zainteresowane renegocjacją kontraktów szczepionkowych. Rozmowy zainicjowała Polska" – poinformowało na Twitterze Ministerstwo Zdrowia.
Minister zdrowia powiedział PAP pod koniec kwietnia, że wraz ze zmianą sytuacji epidemicznej i geopolityczna, zmienić muszą się kontrakty na szczepionki przeciw COVID-19. Nie chcemy zrywać umów, tylko je uelastycznić, wydłużyć terminy dostaw, a tym samym terminy płatności – powiedział Adam Niedzielski.
Argumenty resortu zdrowia za zmianami to wyhamowanie epidemii, obciążenie Polski finansowaniem opieki medycznej uchodźców z Ukrainy szukających w Polsce schronienia po inwazji Rosji, a także fakt, że producenci mieli dostarczać od początku tego roku coraz nowsze, zmodyfikowane szczepienia multiwariantowe.
Koniec trwania stanu epidemii
Przypomnijmy, że w poniedziałek 16 maja ogłoszony w Polsce od 20 marca 2020 roku stan epidemii został zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego.
– To nie jest żadne zniesienie epidemii, tylko – mówiąc symbolicznie – przełączenie czerwonego światła w sygnalizatorze, które się świeciło od dwóch lat, na światło pomarańczowe, które pokazuje, że jest ryzyko, jest zagrożenie, ale sytuacja zmierza w dobrym kierunku – powiedział szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.
Łącznie od 4 marca 2020 r., gdy stwierdzono na terytorium Polski pierwsze zakażenie wirusem SARS-CoV-2, potwierdzono 5 999 517 przypadków. Według danych Ministerstwa Zdrowia zmarły 116 124 osoby z COVID-19.
Czytaj też:
Nowy problem rządu. Morawiecki negocjuje z Pfizerem i prosi UE o pomocCzytaj też:
Wawer: Ludzie Tuska nie pozwolą skrzywdzić ludzi KaczyńskiegoCzytaj też:
Prof. Gut: Chcą przyzwyczaić społeczeństwo, by było posłuszneCzytaj też:
Rachunek za pandemię. Wywiad z Anną Marią Siarkowską