Najbardziej negatywnie na zadowolenie z życia Polaków wpływa sytuacja finansowa (55%). Ważnymi czynnikami obniżającymi satysfakcję z życia są także stan zdrowia (34%), obecna sytuacja polityczna (32%) i gospodarcza (31%), poczucie braku wpływu na rzeczywistość (30%) i brak perspektyw na przyszłość (30%).
Sympatyków Prawa i Sprawiedliwości najbardziej dręczy sytuacja finansowa (53%) i stan zdrowia (39%), zaś zwolenników Kukiz’15 - sytuacja finansowa (66%) i poczucie braku wpływu na rzeczywistość (34%). Sympatyków Platformy Obywatelskiej oraz Nowoczesnej najbardziej frustruje obecna sytuacja polityczna w kraju (odpowiednio 57% i 60%), podczas gdy wśród zwolenników Prawa i Sprawiedliwości oraz Kukiz’15 znajduje się ona odpowiednio dopiero na 7. i 6. pozycji.
– Fakt, że sympatycy PiS deklarują obecnie najwyższy poziom zadowolenia z życia wcale nie jest taki zaskakujący. Ich partia wygrała wybory i uzyskała mandat pozwalający na samodzielne sprawowanie władzy, dzięki czemu ważne dla nich postulaty są realizowane, a prezentowany przez nich światopogląd w kluczowy sposób kształtuje debatę polityczno-społeczną. Po drugiej stronie są sympatycy PO i Nowoczesnej, gdzie frustracja aktualną sytuacją polityczną ewidentnie negatywnie wpływa na ich satysfakcję z życia, co sami przyznali w badaniu – komentuje wyniki badania dr Tomasz Baran z Uniwersytetu Warszawskiego.
Poczucie braku wpływu na rzeczywistość najbardziej doskwiera sympatykom Nowoczesnej (3-cia pozycja, 42%) i Kukiz’15 (2-ga pozycja, 34%). Bardziej zadowolone z życia są kobiety (68%), niż mężczyźni (57%). Większą satysfakcję z życia czerpią osoby w wyższym wykształceniem (72%) w stosunku do osób z wykształceniem podstawowym (62%), zawodowym (59%) czy średnim (61%).
Badanie przeprowadzone w dniach 26 - 29 maja 2017 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1076).