Obradami, które odbyły się w Lublinie, kierował abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski. W zebraniu uczestniczył m.in. abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. Jednym z tematów była kwestia uchodźców.
W komunikacie udostępnionym na stronie internetowej Episkopatu, biskupi podziękowali wspierającym program "Rodzina Rodzinie", dzięki któremu ponad siedem tysięcy syryjskich rodzin otrzymało pomoc. Podkreślili wagę innych programów pomocowych, które docierają m.in. do Syrii, Jordanii, Libanu i Iraku.
"W tym kontekście ważne jest zaangażowanie Caritas Polska w międzynarodową kampanię kierowaną przez Caritas Internationalis 'Dzielić Podróż' (Share the Journey), która ma na celu promocję kultury spotkania z migrantami i uchodźcami, zrozumienie ich tragedii i okazanie im najwłaściwszej pomocy" – napisali.
Podczas obrad biskupi zapoznali się także z założeniami pastoralnego programu Stolicy Apostolskiej "Globalny Pakt na rzecz Migrantów i Uchodźców" (Global Pact for Migrants and Refugees) opartego o cztery postawy wobec migrantów i uchodźców: przyjęcia, ochrony, promocji i integracji. "Biskupi wyrażają wdzięczność władzom państwowym za pomoc humanitarną ofiarom konfliktu na Bliskim Wschodzie. Przypominając uchwałę Konferencji Episkopatu Polski ws. potrzeby utworzenia korytarzy humanitarnych, oczekują na inicjatywę ze strony odpowiednich władz" – czytamy w komunikacie Episkopatu.
"Biskupi polscy z wielką troską odnoszą się do potrzeb duszpasterskich osób przybywających z Ukrainy do naszego kraju. Dziękując za dotychczasową życzliwość, zwracają się do wszystkich kapłanów i wiernych Kościoła katolickiego w Polsce o dalszą otwartość i gościnność. Tam, gdzie zaistnieje taka potrzeba, proszą o pomoc w organizacji punktów duszpasterskich w ścisłej współpracy z hierarchią Kościoła greckokatolickiego w Polsce" – napisano w oświadczeniu.