"Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o referendum ogólnokrajowym" – poinformowała Kancelaria Prezydenta w środę na platformie X (dawniej Twitter). Wcześniej weto Senatu do noweli odrzucił Sejm.
Dzięki nowym przepisom będzie możliwość przeprowadzenia referendum w ten sam dzień, co wybory parlamentarne, wybory do Parlamentu Europejskiego oraz prezydenckie. Jednocześnie ujednolicono godziny takiego głosowania w przedziale 7-21.
Cztery pytania w referendum. Znamy ich treść
W referendum PiS chce zapytać Polaków o wiek emerytalny, migrantów, mur na granicy z Białorusią i wyprzedaż majątku państwowego. Treść pytań została zaprezentowana w ostatnich dniach przez premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, eurodeputowaną PiS i byłą premier Beatę Szydło oraz ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.
Pierwsze pytanie brzmi: "Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?".
Drugie: "Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?".
Trzecie: "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?".
Czwarte: "Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?".
Wybory do Sejmu i Senatu 15 października
Wcześniej prezydent zdecydował, że wybory parlamentarne odbędą się 15 października 2023 r. Polacy wybiorą w nich 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję. Wszystkie ugrupowania polityczne przekonują, że będą to najważniejsze wybory od 1989 r.
Czytaj też:
Hołownia: O zwycięstwie w tych wyborach zdecyduje to, kto będzie trzeci