Postępowanie prowadzono po zawiadomieniu o popełnieniu przestępstwa, które złożył częstochowski urząd miasta. Do zawiadomienia dołączono interpelację jednej z radnych dotyczącą działalności ONR i statutu tej organizacji.
"W toku dochodzenia uzyskano dokumentację dotyczącą rejestracji stowarzyszenia oraz przesłuchano w charakterze świadków przedstawiciela Urzędu Miasta Częstochowy, radną Miasta Częstochowy oraz osoby reprezentujące stowarzyszenie Obóz Narodowo-Radykalny" – czytamy w komunikacie podpisanym przez Tomasza Ozimka, rzecznika częstochowskiej prokuratury.
"Po analizie zebranego materiału dowodowego uznano, że brak jest dowodów wskazujących na to, iż osoby tworzące zapisy statutu stowarzyszenia Obóz Narodowo-Radykalny nawoływały w ten sposób do nienawiści na tle różnic narodowościowych, rasowych i wyznaniowych. Nie stwierdzono także, że zapisy statutu propagują faszystowski ustrój państwa" – napisano.
Prokurator umorzył postępowanie z uwagi na brak znamion przestępstwa. Postanowienie o umorzeniu dochodzenia jest nieprawomocne. "Prawo złożenia zażalenia do Sądu Rejonowego w Częstochowie przysługuje instytucji samorządowej, która złożyła zawiadomienie o przestępstwie" – wyjaśnia w oświadczeniu częstochowska prokuratura.