Uroczystość wręczenia statuetek "Anioła Stróża Ziemi Wołomińskiej" odbyła się w czwartek, 7 listopada o godz. 19:00 w sali Galerii Powiatowej "Fabryczka", ul. Orwida 20 w Wołominie.
Kapituła wyróżnienia "Anioł Stróż Ziemi Wołomińskiej" doceniła całokształt działalności dziennikarskiej i pisarskiej Pawła Lisickiego, a także jego drogę zawodową, w której dał wyraz dziennikarskiej niezależności. Szczególnie doceniła jego pisarstwo religijne i historyczne, dotyczące Kościoła katolickiego, reformacji, stosunków polsko- i katolicko-żydowskich.
"Anioł Stróż Ziemi Wołomińskiej"
Wyróżnienie statuetką "Anioła Stróża Ziemi Wołomińskiej" przyznawane jest w trzech kategoriach – dwóch za szczególne zasługi na niwie lokalnej – ziemi wołomińskiej, to jest: "za działalność charytatywno-dobroczynną" oraz "za działalność w krzewieniu wartości patriotyczno-narodowych i chrześcijańskich". Jedna kategoria jest ogólnokrajowa – "za szczególne zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej".
Pomysłodawcą tego wyróżnienia jest Kazimierz Andrzej Zych, zaś autorem projektu statuetki prof. Czesław Dźwigaj z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wyróżnienie jest przyznawane od 2000 r. Na przestrzeni lat wyróżnionych zostało wiele osobistości ze świata kultury, działalności społecznej, biznesu i polityki, m.in.: Ryszard Kaczorowski, ks. prałat Zdzisław Peszkowski, Jan Pietrzak, Antoni Macierewicz, prof. Józef Szaniawski, ks. Jan Sikora, abp Henryk Hoser, prof. Witold Modzelewski, Konrad Rytel, Wiktor Węgrzyn, Marek Jurek, Wiesław Chrzanowski oraz prof. Jan Szyszko.
Paweł Lisicki laureatem statuetki
Paweł Lisicki, który został laureatem tegorocznej edycji statuetki "Anioła Stróża Ziemi Wołomińskiej", to dziennikarz, publicysta, eseista i tłumacz literacki. Od 2013 r. redaktor naczelny tygodnika "Do Rzeczy". Autor wielu książek o tematyce religijnej i biblijnej, reprezentuje nurt tradycyjny w Kościele katolickim.
Napisał m.in.: "Luter. Ciemna strona rewolucji" (2017 r.), "Grób Rybaka. Śledztwo w sprawie największej tajemnicy watykańskich podziemi" (2019), "Dogmat i tiara. Esej o upadku rzymskiego katolicyzmu" (2020), "Kto fałszuje Jezusa? Odpowiedź na oskarżenia współczesnych ateistów" (2021), "Kontrrewolucja. Eseje i szkice" (2021), "Wygnanie Melchizedeka. W jaki sposób Kościół katolicki może odzyskać zgubione sacrum" (2022), "Imperium Sodomy i jego sojusznicy. Szkice na temat upadku cywilizacji zachodniej z nutką optymizmu mimo wszystko" (2023) oraz "Prawdziwie zmartwychwstał. Śledztwo w sprawie najważniejszego wydarzenia w historii" (2024).
Czytaj też:
Meaculpizm i mit starszych braci w wierze. U źródeł kryzysu KościołaCzytaj też:
Nagroda Literacka im. Józefa Mackiewicza. 10 nominowanych książek