Poniedziałkowe obrady Sejmu rozpoczną się o godz. 10:00. Wtedy program swojego rządu przedstawi premier Mateusz Morawiecki. Prezes Rady Ministrów zwróci się z wnioskiem o wotum zaufania.
W harmonogramie obrad zaplanowano dziesięciominutowe oświadczenia w imieniu klubów i pięciominutowe oświadczenie w imieniu koła poselskiego.
Co będzie się działo w Sejmie? Harmonogram obrad
Głosowanie nad udzieleniem wotum zaufania zaplanowano na godz. 15:00. Jeżeli Mateusz Morawiecki nie uzyska wymaganej bezwzględnej większości głosów, inicjatywę przejmuje Sejm. Kandydata na premiera może zgłosić grupa co najmniej 46 posłów. Sejm wybiera premiera i członków rządu większością bezwzględną w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
O godz. 16:30 rozpocznie się proces wyboru nowego prezesa Rady Ministrów w tzw. drugim kroku konstytucyjnym. Poniedziałkowe obrady Sejmu zakończą oświadczenia poselskie.
Jeśli premier Morawiecki nie uzyska wotum zaufania, we wtorek, 12 grudnia o godz. 09:00 nowy prezes Rady Ministrów przestawi program działania rządu i jego skład. Głosowanie nad wotum zaufania odbędzie się o godz. 15:00.
Tusk może zostać premierem
Po wyborach parlamentarnych 15 października klub PiS ma w Sejmie 191 posłów, natomiast Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga (Polska 2050 i PSL) oraz Nowa Lewica łącznie – 248. Do większości potrzeba 231 mandatów. Kandydatem nowej większości sejmowej na premiera jest przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. Szef PO wyraził nadzieję, że w środę, 13 grudnia dojdzie do zaprzysiężenia nowego gabinetu przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Skład proponowanego rządu Tuska został przedstawiony w piątek. Wicepremierami mają zostać prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz (jednocześnie obejmie funkcję ministra obrony narodowej) oraz Krzysztof Gawkowski z Lewicy (który zostanie także ministrem cyfryzacji).
Czytaj też:
Kukiz zaskoczył ws. Tuska. Stawia mu jeden warunekCzytaj też:
Regulamin Sejmu. Posłowie zgodzili się na zmiany